Kurduğumuz Sistemler

Atexon Kıvılcım Algılama ve Söndürme Sistemleri

Atexon Kıvılcım Algılama ve Söndürme Sistemleri

Kıvılcım algılama ve söndürme sistemleri, endüstriyel proseste yanar haldeki kor malzemelerin korunan ekipmana ulaşmasını önlemek, tutuşturma kaynaklarının sebep olabileceği riskleri azaltarak üretim hatlarını korumak için tasarlanmışlardır. Sistem kıvılcımları çok hızlı bir şekilde tespit eder ve üretim sürecini kesintiye uğratmadan bunları otomatik olarak söndürür. Söndürücü olarak kullanılan az miktardaki su filtrelerde veya diğer üretim makinelerinde yaşanabilecek herhangi bir zararı büyük oranda sınırlandırır. Kıvılcım veya sıcak parçacıklar sönümlendiğinde sistem otomatik olarak normal çalışma koşullarına döner ve yeni tutuşturma kaynaklarını söndürmeye hazır hale gelir.

Kıvılcım algılama detektörlerinin tepki süresi yalnızca birkaç milisaniye düzeyindedir. Söndürme ünitesi tespit edilen tutuşturma kaynaklarını sadece az miktarda su kullanarak söndürebilir. Suyun verebileceği hasarın tolere edilemediği endüstriyel proseslerde ise, söndürücü olarak su sisi, karbon dioksit veya aerosol kullanılır. Kıvılcım algılama ve söndürme sistemlerine ait sinyal yönlendirici, hattaki söndürme olayını yönlendirip izler. Kontrol paneli ise sistemin genel durumunu takip eder, sesli ve görsel alarmlar üretir. Fanların bulunduğu üretim hatlarında, fan denetleyicisi aşırı ısınma veya kıvılcım yağışı söz konusu olduğunda fanları durdurur. Sistem, hattaki sıcaklığı sürekli olarak takip eder. Sistemin söndürme tarafındaki bileşenlerinden hidrofor istasyonu su basma basıncının doğru olmasını sağlar. Söndürme suyunda hava ceplerinin oluşmasını önler. Söndürme üniteleri Atexon® ısı izleme sistemi kullanılarak soğuk ortamlarda dış mekanlara monte edilebilirler.

Hangi İşletmeler Risk Altındadır?

Kıvılcım ve sıcak parçacık kaynaklı yangın ve patlama riski pek çok endüstriyel tesiste bulunmaktadır. Bu riski taşıyan sektörlerin bazıları şöyledir:

  • Boya – Kimya
  • İlaç
  • Gıda
  • Ambalaj
  • Ahşap
  • Tekstil
  • Metal
  • Enerji

Atexon® Kıvılcım Algılama ve Söndürme Sistemleri

Atexon Kıvılcım Algılama Sistemi Bileşenleri

atexon kontrol unitesi

Kontrol Ünitesi

Kullanıcı dostu arayüzü, büyük LCD ekranı ve ethernet tabanlı uzak kullanıcı arayüzü sayesinde çalıştırılması basit ve kolaydır. 10.000 söndürme olayının kaydını tutmaya yetecek bir hafızaya sahiptir. Geliştirilmiş veri yolu yapısı kablolama ve kurulum masraflarını ciddi ölçüde azaltır. 18’e kadar çıkan üretim bölgesi, 54 kıvılcım dedektörü, 6 hidrofor istasyonu ve çok sayıda farklı gaz, alev ve ısı sensörüne yönelik bağlantılarıyla çok çeşitli endüstriyel üretim sürecini korumayı kolaylaştırır.

atexon hidrafor denetleyici

Hidrofor Denetleyici

Basınç yükseltme kontrolörünün amacı, çok çeşitli olabilen zorlu ortamlara uygun yeterli basınçta söndürme suyu sağlamaktır. Entegre ısı izleme seçeneği, başka termostat veya elektrik girişine ihtiyaç duymadan, su boruları için soğuk koşullarda uygun maliyetli ısıtma sağlar.

atexon fan denetleyici

Fan Denetleyici

Bir alarm verildiğinde fan denetleyicisi üretim sürecini durduracak şekilde yapılandırılabilir. Alarm eşik değerleri VR18Z kontrol paneli kullanıcı arayüzünden kolaylıkla ayarlanır. Tek bir fan denetleyicisi altıya kadar farklı fanı ve diğer üretim süreci makinelerini izleyebilir. VR18Z kontrol panellerinin her biri en çok üç fan denetleyiciye bağlanabilir.

V300EX Serisi Kıvılcım Dedektörleri

V300EX Serisi Kıvılcım Dedektörleri

V300EX kıvılcım dedektörü yüksek hızlı malzeme akışlarının arasından tutuşma kaynaklarının güvenilir şekilde tespit edilmesini sağlar. Kör noktasız 180 derecelik bir görüş alanı (FOV) bulunur. V300EX kıvılcım dedektörü ısıtma ve güç tesisleri gibi endüstriyel uygulamalar için uygundur.

 VMR200EX Kıvılcım Dedektörü

VMR200EX Kıvılcım Dedektörü

Toz dışarı atma kanalları sıklıkla dar alanlarda ve/veya duvar yakınlarında bulunurlar. VMR200EX, küçük bir yere kurulabilecek düzeyde son derece küçük bir dedektördür. Ebatları sayesinde titreşime karşı yüksek dayanıma sahiptir. Dedektörde elektrik işlevlerini ve karşı dedektör çiftinin lensinin temizliğini sınamakta kullanılan bütünleşik bir test lambası bulunmaktadır. Test işlemi kıvılcım algılama sistemi kontrol panelinden uygulanır. Genellikle bir kıvılcım dedektörünün temizliği bir erişim platformu gerektirecek şekilde yalnızca elle yapılabildiğinden, bu özellik sistemin güvenilirliğinde önemli bir iyileştirmedir.

Söndürme Üniteleri

Atexon® söndürme üniteleri, özellikle 40 m/sn değerine kadar hava akış hızlarına sahip pnömatik taşıma kanalı sistemleri için özel olarak tasarlanmıştır. Söndürme ünitelerinde hızlı devreye giren selenoid valf, filtre, elektronik küresel valf konum izleme, akış izlemesi ve gerçek zamanlı söndürme suyu sıcaklığı izleme özellikleri bulunmaktadır. Bütünleşik su sıcaklığı izlemesi özellikle dış mekandaki kurulumlar açısından kullanışlıdır. Bu özellik boru izolasyonunun ve ısı izleme kablosunun verimli olduklarını normal yaşlanma süreçleri boyunca kontrol eder.