Kurduğumuz Sistemler

Pano-içi FIPRON Yangın Söndürme Çözümleri

Pano-içi FIPRON Yangın Söndürme Çözümleri

Fipron Teknolojisi ile üretilen çeşitli şekil ve ebattaki ürünler, bekleme modunda yıllarca kalabilir ve alevi otomatik olarak, büyümesine izin vermeden, meydana geldiği anda söndürür.

Günümüzde yangın önleme yeteneğine sahip çeşitli kompozit materyaller Fipron teknolojisi ile oluşturulmuştur. Bu tür materyallerin yapısı, içinde ateşe dirençli etkin madde olan mikro kapsülleri kapsar. Aktivasyon sıcaklığına ulaşıldığında kapsül kabuğu patlar ve içindeki gazı boşaltır. Bu gaz açık ateş ve yanan yüzey ile temas ettiğinde tutukluk yapar ve oksijenin yerini alır. Yanma yerini çabucak soğutur ve böylece alevlenmeyi hızlı ve etkili bir şekilde önler.

4000 dm3'e kadar olan pano ve benzeri hacimlerde kullanılırlar. Yangın söndürme maddesini depolayan on binlerce mikro kapsül vardır ve bu mikro kapsüller 120 derece sıcaklığa ulaşıldığında ortamdaki oksijeni süpürür, ısıyı absorbe eder ve yangın söndürmeyi garanti altına alır.

Mikrokapsüller

Mikrokapsülasyon pek çok endüstride yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Fipron teknolojisi ise, yangın söndürme alanında uygulanan mikrokapsülleme tekniğinin ilk örneğidir.

Fipron bazlı ürünlerin tümünün içerisinde yangın söndürme maddesini depolayan ve planlanan sıcaklığa ulaştıklarında yangını durdurmayı garanti eden on binlerce mikro kapsül bulunmaktadır. Mikro kapsüllerin polimerik kabuğu, yangın geciktirici bileşiği 5 yıl boyunca çalışır durumda tutar ve kesin olarak aktivasyon sıcaklığına ulaşmasını önler. Yangın meydana geldiğinde etken gazı serbest bırakır ve her bir mikro kapsül tek başına "mikro yangın söndürücüler " haline gelir.

Kompozit Materyaller

Fipron teknolojisi, çok etkili, çok amaçlı tek başına yangın söndürücü bileşik ve materyallerin oluşturulmasını sağlar. Yangın söndürme amaçlı boyalar, tozlar, köpükler, yapışkan elastik plakalar ve bantlar, katı ve plastik çok tabakalı kompozitler, Fipron teknolojisi kullanılarak dünya çapında birçok sektörde uygulanmaktadır.

Fipron teknolojisi ile üretilen bir ürün veya kompozit materyal, yangın önleme yönteminde benzersiz olan teknolojik bir gelişmeyi temsil eder.

Fipron Ürünlerinin Değer ve Faydaları

  • Montajı Kolaydır. Stickeri sadece yapışkanlarından yüzeylere yapıştırmanız yeterli iken cord'u klipslemeniz yeterlidir.
  • Küçük ve kapalı alanlar için ideal yangın önleyicilerdir.
  • Aktivasyon için uyarı sinyali gerektirmez.
  • Bakım gerektirmez
  • Elektrik bağlantısına ihtiyaç duymaz.
  • Görüntü kirliliği oluşturmaz.

Plaka Tipi Yangın Söndürücü

Elektrik prizleri buatları, güç dağıtım, kontrol ve kumanda panoları, 60 desimetreküpe kadar kapalı alana sahip elektrikli cihazlar, bilgisayar sistemleri vb. alanlarda kullanılır. P, 15,25,45 ve 60 modelleri vardır. Aşağıda ölçülerini ve etki alanlarını görebilirsiniz.
FPN P (30x30mm) (0,2 dm3'e kadar)
FPN 15 (45x85mm) (0,4-15 dm3 arasında)
FPN 25 (65x110mm) (15-25 dm3 arasında)
FPN 45 (90x130mm) (25-45 dm3 arasında)
FPN 60 (90x190mm) (45-60 dm3 arasında)

 

Kordon Tipi Yangın Söndürücü

3 adet modeli vardır.
FPN C -1 model Kordon tipi yangın söndürücünün 1 metresi 50 dm3'lük hacmi koruyabilir.
FPN C -2 model Kordon tipi yangın söndürücünün 1 metresi 150 dm3'lük hacmi koruyabilir.
FPN C -3 model Kordon tipi yangın söndürücünün 1 metresi 300 dm3'lük hacmi koruyabilir.

60 desimetreküp ve üzerinde Sticker modellerine göre daha ekonomik olarak kullanılabilirler. Üzerindeki fitili nedeni ile 120 derece alevi gördüğü anda tamamen kendini imha ederek yangını söndürür. Alçak gerilim elektrikli cihazlar, kapalı sistem kablo kanalları, 60-4000 dm3'lük elektrik panolarında kullanılırlar.