Kurduğumuz Sistemler

Xtralis OSID Açık Alan Duman Algılama Dedektörleri

XTRALIS OSID Açık Alan Duman Algılama Dedektörleri

Xtralis OSID Açık Alan Duman Algılama Dedektörleri

Xtralis geliştirdiği en son yangın alarm sistemi OSID (Open-area Smoke Imaging Detection) ile duman algılama teknolojilerine yeni bir boyut katıyor.
OSID, CMOS görüntüleme sensörü ve UV/IR çift ışını ile özellikle yüksek hacimli alanlarda noktasal ve standart ışın tipi duman dedektörlerine göre çok daha etkili algılama sağlar. CMOS görüntüleme teknolojisi birden fazla alıcının çeşitli açılar ile ortama yerleştirilmesini sağlayarak 3 boyutlu hacimsel koruma sağlarken, binanın hareketlerinden dolayı oluşacak ayar bozukluklarının da önüne geçer. OSID, UV/IR çift dalga boylu ışın tipi algılama teknolojisiyle duman ve toz partiküllerini ayırarak hatalı alarm riskini ortadan kaldırır.

Tozdan Kaynaklanan Hatalı Alarmların Engellenmesi

OSID IR ve UV olmak üzere iki farklı dalga boyunda ışın üretmektedir. UV ve IR ışınları ile farklı büyüklükteki partiküller algılanabildiği için ortamdaki toz, dumandan ayrılmakta ve daha kesin bir algılama mümkün olmaktadır.

Geniş Alanlarda Daha Verimli Duman Algılaması

Genellikle ışın tipi duman dedektörlerinin 50 metre ve 100 metre olarak iki farklı algılama mesafesi bulunmaktadır, fakat tek bir OSID ile 150 metre gibi oldukça uzun mesafeleri bile korumak mümkündür.

Düşük Devreye Alma ve Montaj Giderleri, Hızlı Kurulum

Lityum pil ile 5 yıldan uzun bir süre çalışan ve zayıfladığında kullanıcıyı uyaran pilli ışın gönderici (Emitter) cihazları kablolama maliyetini azaltırken, OSID lazer işaretleyicili ayarlama aparatı sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde ayarlanabilmekte ve sabitlenmektedir. Geri kalan işlemler ise 7 dakika içerisinde OSID’in kendisi tarafından yapılmaktadır.

Alıcı ve Verici Arasında Daha Kesintisiz İletim

Işın tipi duman dedektörlerinin alıcı ile verici veya yansıtıcı arasında geniş ve düz bir alana ihtiyaç vardır. Bu alan dışarıdan müdahale nedenleriyle işgale uğrarsa sistem arıza veya hatalı alarm vermektedir. OSID bu hatalı alarmların önüne geçmek için ışın koridoru genişliğini 20cm gibi çok dar bir alanda tutmaktadır. Bu da IR ve UV ışının çok dar alanlarda bile görüntüleme cihazı (Imager) ve ışın gönderici (Emitter) arasında kesintisiz kalmasını ve dış etkenlerden etkilenmemesini sağlamaktadır.

Koruma Alanlarında Esneklik

Lineer ışın tipi duman dedektörleri alıcı ve verici ünitelerinin doğrusal bir çizgide aynı yükseklikte yerleştirilmeleri gerekmektedir. OSID görüntüleme cihazına ise (Imager) 7 farklı noktadan ışın gönderici (Emitter) bağlanabilmekte ve Emitter cihazlarının yükseklikleri istenen açılara göre görüntüleme cihazından daha yükseğe ve daha alçağa konumlandırılabilmektedir. Bu sayede OSID 3 boyutlu koruma sağlarken standart bir ışın tipi duman dedektöründen %50 daha fazla alanı koruma altına almaktadır. Bu aynı zamanda bina titreşimi, bina genişlemesi ve güneş ışığı gibi dış etkenlerden doğacak arıza durumlarını da önemli oranda azaltır.

Tüm bu faydalar sayesinde OSID ile açık alan yangın algılama projelerinde artık daha esnek ve daha kararlı çözümler oluşturmak mümkün olmaktadır.