Endüstriyel Tesisler

Akınal Sentetik ile Yangın Algılama Sistemini ve EEC'yi konuştuk

15 Ekim 2019
Akınal Sentetik ile Yangın Algılama Sistemini ve EEC'yi konuştuk

İşin teklif ve sipariş aşamasında EEC’nin oluşturduğu güven, işin siparişinden sonraki süreçte de olduğu gibi devam etti. Kararlarımızda hiç yanılmadığımızı düşünüyorum.

EEC ile tanışmamız 2013 yılında olmalı. O sırada ben daha Koza Polyester İşletmesi’nde çalışıyordum. Sizden Aydoğan Bey, o dönem benim sorumlu olmadığım Akınal tarafından diğer teknik arkadaşlarımızla görüşüyordu. Kendisiyle ayaküstü bir tanışmamız olmuştu ve akabinde Kemal Bey ile tanıştık. Açıkçası o dönemde projenin içinde olmadığım için biraz çekimser yaklaşıyordum, firmanızı da hiç tanımıyordum. O süreçte olumlu ya da olumsuz bir kanaatim yoktu. Ciddi teklif toplamaya başladığımız zaman yani Kemal Bey ile çalışmaya başladığımız zamanda bir tereddüt yoktu. İşin daha bağlanmadığı o teklif toplama döneminde; EEC’nin kurumsal bir firma olduğunu, büyük projelerde yer aldığını ve özellikle endüstriyel tesislerdeki referanslarını görünce bir güven duyduk zaten. Tereddüt oluşmadı, olmadığı için “tereddütlerimiz giderildi” bile diyemem, yoktu. İşin teklif ve sipariş aşamasında firmanızın ve Kemal Bey’in oluşturduğu güven, işin siparişinden sonraki süreçte de olduğu gibi devam etti. Tespitlerimizde haklı çıktığımızı yaşayarak gördük. Kararlarımızda hiç yanılmadığımızı düşünüyorum.

EDWARDS Yangın Alarm Sistemleri »

Biz yangın algılama sistemi almaya kötü tecrübeler yaşadıktan sonra karar vermiş bir firma değiliz. İşin devamlılığı açısından bu sistemi edinmeliyiz, bu bir zorunluluk diye düşünüyorduk. Yangın demek müthiş bir yıkım demek; işiniz darbe alması, müşterilerin kaybedilmesi, şirketin mevcut durumuna ve geleceğine zarar veren bir yıkım, hatta istihdam ettiğiniz insanların kaybı anlamına bile gelebilir. Üstelik Avrupa ve Amerika firmaları gibi global firmalarla çalışıyoruz. Denetim Kontrol Listelerinde “yangına karşı aldığınız tedbirler nelerdir” diye soruyorlar. Sigorta denetimleri gibi ciddi süreçlerden de geçiyoruz. Mesela henüz sistemlerin kurulma aşaması devam ederken depo kısmında bir yangın da yaşadık. Petrokimya bazlı tesisimiz gibi yangın potansiyelinin yüksek olduğu işletmelerimiz de var. Yaşanmış, duyulmuş örnekler var. Bu sebeple, biz yangın algılama sistemini çok önemli görüyoruz.

Biz başından beri en doğru, en kaliteli ve en güvenilir ürünleri birbiriyle yarıştırmayı ve satın almayı hedeflemiştik. Seçtiğimiz Edwards sistemini bir numarada sayabilirim.

Tahmince “Gaziantep firmaları genelde bütçeleri yüksek bulurlar, daha ucuz ürünlerle çalışmak isteyebilirler” diye düşünülerek o dönem bize muhtelif seçenekler sunuldu. Fakat biz başından beri en doğru, en kaliteli ve en güvenilir ürünleri birbiriyle yarıştırmayı ve ona göre satın almayı hedeflemiştik.

Diğer yandan Gaziantep bölgesindeki işverenler genellikle bir ürünü alırken “Arkasında sağlıklı bir servis desteği var mı?”, “Arıza olduğunda Gaziantep’e yetişebilecek bir servisi var mı” diye bu detayın üzerinde önemle dururlar. Servis anlamında da uygun bir destek olduğunu görerek ilerledik, bu sizi seçmemizdeki parametrelerden biriydi.

Fayda olarak seçtiğimiz Edwards sisteminin yüksek güvenilirliğini bir numarada sayabilirim. Ek olarak, işimizde çok kullanılmasa da karmaşık senaryoları gerçekleştirebilme kolaylığı var. Karmaşık senaryolar derken, mesela enerji sisteminin kapattırılması çok radikal bir karardır. Birkaç detektörün ve birkaç senaryonun birbirini doğrulatarak işlemi gerçekleştirmesi, zonlama ile belirli kapıların kapattırılması gibi işlemler sıkıntı yaşamadan yapılabiliyor. Devreye almalar da çok hızlı ve sorunsuz şekilde yapılabiliyor. Ayrıca sizin ürünlerinizin, bazı rakip firmalarda erişilemeyen uzak mesafelere kadar uzanabilen kapsama alanları olabiliyor. Şunu da ifade edeyim; biz Hava Çekmeli Dedektör Sistemlerini EEC sayesinde öğrendik. Belki de en ihtisaslaştığınız konulardan bir tanesi Hava Çekmeli Dedektör Sistemleri.  ASD’ler, Xtralis firmasının VESDA’sı gibi. Biz Securiton’u aldık. Bize sağladığı faydalardan biri de bu oldu.

SecuriSmoke ASD Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri »

Örnek olarak, bir işletmemizde su dairesindeki alevlenmeyi yakaladı. Belki o ortam şartları bakımından büyüme potansiyeline sahip değildi. Ama farklı bir işletmemizde 4 defa büyüme potansiyeli yüksek yangın yakaladı. Orası elyaf uçuşmasının bol olduğu ve büyüyebilecek bir yangın potansiyelin olduğu bir işletmemiz. Sistem orada 4 kez canlı olay yakaladı. Erken uyarı aldığımız için büyümeden hemen tüple söndürüldü.

Kalite konusunda; belirttiğim gibi biz Edwards’ı seçerek zaten sektörün Mercedes’ini aldık, o yüzden başka söyleyecek bir şey bulamıyorum. Beklenti ve ihtiyaçlarımızı kesinlikle karşılıyor. Fiyat kalite performansı da çok iyi.

EEC’yi iyi derecede müşteri odaklı olarak değerlendiriyorum. Bizimle çok ilgili; daha iyi nasıl olabilir bilmiyorum.

Malzeme tedarikinde, Kemal Bey bir ihtiyaç olduğu zaman ürünleri gümrüklü alandan çok hızlı sevk edebiliyor. Devreye alma ve arıza durumlarında ise bir yerlerde çok önemli bir randevuları yoksa olası en kısa sürede bize reaksiyon gösterip sahaya geliniyor. EEC’yi iyi derecede müşteri odaklı olarak değerlendiriyorum.  

Bence EEC’nin başarısındaki çok önemli faktörlerden biri Kemal Bey. Kendisi çok sıcak, samimi ve müşteri odaklı. İşiyle ve müşterileriyle çok ilgili, daha ötesi olamaz yani. Teknik ekip ise biraz evvel lafı geçti; Gaziantep’te görevli personeliniz var ve başka bir yere verilmiş çok önemli bir randevuları yoksa derhal geliyorlar. Hatta Pazar günü gerçekleşen bir arıza durumunda Serdar Bey Pazartesi başka bir programı olmasına rağmen, tabi öncelik durumunu göz önüne alarak sıcağı sıcağına bize geldi. Duruma göre programı değiştirebiliyorlar.

EEC’yi kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü EEC’de şu var, samimiyetle söylüyorum ihale sürecindeki ilgi ve heyecan proje yapım aşamasında hiç azalmadı. Bazı firmalar vardır, işi alana kadar iyi davranır ama işi aldıktan sonra ulaşmakta ve yardım almakta zorluk yaşatırlar. Ama EEC’de böyle olmadı, cevabım tabii ki pozitif. 

EEC güven veren çok değerli bir çalışma ortağı diyebilirim. Kurumsal olduğu için her yönden bunun avantajını yaşıyoruz.

EEC güven veren, çok değerli bir çalışma ortağı diyebilirim. Kurumsal bir firma olduğu için her yönden bunun avantajlarını yaşıyoruz. Bizim de hedeflediğimiz buydu, geriye baktığımızda amaçladığımız noktaya ulaştığımızı ve doğru karar aldığımızı değerlendiriyorum.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın