Endüstriyel Tesisler

Derby Elektrik Bakım Şefi, EEC deneyimini anlattı.

30 Ocak 2023
Derby Elektrik Bakım Şefi, EEC deneyimini anlattı.

Derby, 1940 yılından bu yana üretim sürekliliği, tıraş bıçağı üretiminde 47 yıllık tecrübesi, dünya standartlarında bıçak teknoloji ve üretim prosesleri, Türkiye’de üretilen tek tıraş bıçağı markası olması, beş kıtada global deneyimi, yüksek performans ve kalitesi, geniş ürün aralığı ve erişilebilir fiyatları ile rakamlara da yansıyan bu gücünü, Türkiye’den dünyaya taşıyor.

Tuzla’daki 45 dönümlük arazisindeki 3 katlı üretim tesisinde faaliyetini sürdüren Derby, Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinin kurulum ve bakım hizmetleri için 30 yıldır EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri’nin çözüm ortaklığına güveniyor.

EEC ile ilk kez Derby’de işe başladığımda 25 yıl önce tanıştım. Geldiğimde tüm tesislerimizde konvansiyonel tip yangın algılama sistemini zaten kurmuşlardı. O günden bu yana da bakım faaliyetlerimiz için sürekli iş birliği halindeyiz. İş birliğimiz öncesinde ve süresince tereddüt yaşamadık, hatta çakmak tesisinde konvansiyonelden adreslenebilir sisteme geçildikten sonra faydalarını görünce bizim analog sistemi de adreslenebilir sisteme dönüştürdük. Altyapı kablolama, nereye hangi dedektör kaç adet gerekli gibi keşif ve saha çalışmaları sonunda çok kısa sürede devreye aldık diyebilirim. Bakım süreçlerimizde de hep yardımcı olundu. Anlık gelişen sorunlarda direkt ulaşabildik ve hep dönüş alabildik. Açıkcası sistemi geliştirme ihtiyacı duyduğumuzda başka bir firmayı hiç düşünmedik.

Sistemin entegre çalışması aksiyonu hızlandırıyor.

Ürünlerin genişlemeye açık olması önemli bir avantaj. Yeni lokasyonlar eklendiğinde hemen sisteme adaptasyonu sağlanabiliyor. Daha önceki konvansiyonel sistemin adreslenebilir hale dönüştürülmesi ve hala dönüştürülmeyenler ile aralarındaki bağlantıyı kurup haberleşmelerini sağlayabilen iyi bir hizmet alıyoruz. Bu konuda çok memnunum. Kozmetik tesisi baktığınızda 300-500 m uzakta, oradan gelen herhangi bir uyarı, farklı tip cihazlar olmasına rağmen entegre edilebildiği için direkt ana panele yani güvenliğimize düşüyor. Bu sayede kozmetikten uyarı aldığımızda da hızlıca aksiyon alabiliyoruz.

Çözüm odaklı yaklaşımlarını takdir etmek lazım.

EEC ile çalışmanın en önemli faydası, çok hızlı ve çözüm odaklı olunması diyebilirim. Çünkü örneğin denetleme süreçlerimizde eksikliklerimizin giderilmesi için çok çabuk aksiyon alındı. Planlanmış bir iş olmamasına rağmen verilen zamana yetiştirmeye uğraştıkları bir dönem yaşadık. Bundan dolayı çok memnunum. Gece yarılarına kadar çalışıp bize yardımcı oldular. Özellikle o dönem var olan çakmak gazı tarafında gaz sensörlerinin acilen devreye alınması gerekiyordu ve gerçekten sürecimize çok hızlı katkı sağladılar. EEC’nin bu yaklaşımını gerçekten takdir etmek lazım.

Ortama uygun doğru ürün seçiminde EEC yol gösterici.

Şuan Edwards EST3 ürününü kullanıyoruz, ilk kurulan sistemi daha gelişmiş versiyonuyla yeniledik. Sadece bir bölümde konvansiyonel ürünler var, adreslenebilir sisteme geçtiğimiz bölümler ağırlıkta. Panel, her lokasyonumuzdaki cihazlarla gerçekten tam entegre oluyor ve haberleşebiliyor. Ortamın düzenlemesi, oda bölünmesi gibi değişikliklerimizde hızlı bir şekilde yeni yapıya uygun dedektörlerin montajı ve adreslenmesi ile sürece dahil edebiliyoruz. Genişletilebilirlik sistemin güzel bir özelliği.

Bir de çok arıza yaşatan cihazlar değil. Yalancı ihbar almıyoruz, tabii burada doğru ürünü doğru ortamda kullanmak adına EEC’nin bize yol gösterici olması çok fayda sağladı. En basit örnek; ilk dönem tesis yapılanması, makine yerleşimi vs. bilinmeksizin enjeksiyon biriminde duman dedektörü kullanmışız ama enjeksiyonda sürekli bir duman söz konusu çünkü hammaddeden kaynaklı bir ısınma oluyor. Yaşadığımız bu gibi sorunları EEC ile görüştük, tavsiyeleri üzerine ortama uygun ısı dedektörlerine dönüştürdük ve sorunumuz kalmadı.

Sistem aktif çalışıyor, büyük risklerle karşılaşmadık.

Tesisimizde vardiya sistemi olduğu için en ufak bir uyarıda hemen kontrol etme fırsatımız oluyor. Büyük riskler yaşamadık açıkçası ama bu kapalı yani insanların bulunmadığı alanlarda olmayacak anlamına gelmez, olabilir ve fark edilemeyebilir. Elektrik kontağından veya işte çatı katı aralarından mesela kimse olmayan noktalardan. Bu açıdan da sistemin güvenilirliği önemli. Cihazlar sahte alarm vermediği için bize bir ihbar düştüğü zaman güvenlik hemen dikkate alıyor. Ekrana düşen uyarıyı hangi lokasyondan geldiğini bildiriyor, saha ekibimiz hızlıca kontrol ve müdahale edebiliyor.

Elektrik panolarındaki risklere EEC çözümleri ile yeni bir önlem aldık.

Üretim tesislerinde elektrik panoları kritik oluyor. Çok fazla panomuz var ve sıcaklık durumlarını tespit etmek için dönem dönem termal kamerayla bir takım ölçümler yapıyorduk. Çünkü pano içinde bir devre elemanı ısınıyor ve içeriden yanma başlayabiliyor, kapalı ortamdaki o duman pano dışına çıkıp oda içindeki algılama gerçekleştiğinde iş işten geçiyor, en son haberiniz oluyor. Bu da çok büyük bir risk taşıdığı için kritik bir konu diye düşünüyorduk ve EEC’nin pano içi yangından korunma çözümleri ile yeni bir başlangıç yaptık.

Teknik servisle iletişime geçtiğimde hep çözüme ulaşabiliyorum

Teknik servis nöbetçi numarası ve mail grubunu pek kullanmadım, çünkü muhataplarımla direkt iletişime geçince hep çözüme ulaşabildim. Tabii o bilgilendirme mailleri bana geldi ama o konuda benim çok fazla ihtiyacım ve alışkanlığım olmadı, belki ikili ilişkilerle iş yürüyünce gerek kalmadı.

Bakım ekibi işine vakıf.

Bakım ekibiyle iyi bir iletişimimiz var. Nasıl bir planlama yapıldıysa bizim arkadaşımız ile ilerliyor ve herhangi bir sorun varsa nasıl giderileceğinin bilgisini sunuyor. Ona göre gerekli aksiyonu almaya çalışıyoruz. Teknik arkadaşlar işine gayet vakıf ve bize de yardımcı oluyorlar. O açıdan memnunuz.

Ürünler kaliteli, yarı yolda bırakmıyor.

Ürünler kaliteli ve sorun çıkarmayan cihazlar. Yarı yolda bırakacak türden değil, uzun ömürlü. Bugüne dek şu kartlar veya dedektör sürekli arıza yapıyor dediğimiz bir durum olmadı. Zaten bakımda bir gereklilik çıkarsa bildiriyorlar ve yeniliyoruz. Hiç ihmal edilmedi, elimizdekini takıp adreslemesini yapıp işimize devam ediyoruz.

Kaliteli ürünün fiyatında bir + olması normal.

Kaliteli ürün her zaman biraz pahalıdır. Yıllardır elektrik elektronik taleplerimiz olduğu için biliyoruz. Örneğin, sıradan bir ürün x fiyatlı idr kaliteli bir ürünün x+ fiyatlı olması normaldir. EEC ürünleri de o kalitede ürünler ve fiyat tabii ki bir nebze diğer standart ürünlerden daha pahalı olabiliyor.

İş teslim sürelerinde plana uygun ilerliyor.

Her zaman istenilen zaman diliminde işimiz teslim edildi. Nadiren elde olmayan sebeplerden dolayı bir şey olduysa olmuştur, tabii ki gecikebilir ama genelde hiç sorun yaşamadık, plana uygun gidiyoruz.

İşletmemiz için güvenilir sistemler.

İşletmemizdeki sistem gayet güvenilir ve sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Ürün özellikleri işletmemizdeki beklentilerimizi görüyor. Bir sıkıntımız yok, bazen konvansiyonel sistem tarafı bizi rahatsız edebiliyor. O da hep gündemimizde, iyileştirmeye açık olan tarafımız, yapmamız lazım.

İletişimimize güveniyoruz, çözüm üretip sonuca varıyoruz.

Biz satış ekibiyle ilişkimize güven duyuyoruz, bize çoğu konuda esneklik gösteriliyor. Bu fiyat olsun, ürünün teslimatı noktasında olsun. Örneğin yanlış bir şey olsa bile “bunu siz böyle istemişsiniz, artık geri dönüşü olmaz” diye bir durum yok, mutlaka yine bir çözüm üretilip sonuca varabiliyoruz.

Acil bir ihtiyacınızda gereken esnekliği sağlıyor.

Hizmetini kesinlikle tavsiye ediyorum, o konuda gayet güvenilir buluyorum. Hatta en son “pano-içi yangın söndürme sistemini kime yaptırdınız” diye bilgi isteyen firmalar oldu. EEC’nin çözüm için nasıl bir yol izlediğini anlatarak onlara yardımcı olmaya çalıştık.

Ayrıca ihtiyaçlar belirlendikten sonra eğer tesisinizde acil bir durum oluştuysa EEC verdiği hizmette gereken esnekliği sağlayabiliyor. Başka bir lokasyonda daha rutin bir iş yürütüyorsa ve sizin acil bir durumunuz varsa hemen bu tarafa bir ekip kaydırıp sorunu çözebiliyor. Esnek bir çalışma ile size uyum sağlayabiliyorlar ve o konuda çok takdir ediyorum. Çünkü bazı firmalara gerektiğinde ulaşmakta bile zorlanıyorsunuz. Bize çok yardımcı oldukları zamanlar oldu ve bu konuda oldukça memnunum.

Sistem bakımına önem veriyoruz.

Her yıl bakım sözleşmemizi yeniliyoruz, çünkü sistemin kontrollerinin yapılmasına önem veriyoruz. Yılda 2 kez önceden planlanan tarihte ekip geliyor, tüm bölgelerdeki dedektörlerin kirlilik oranlarına kadar kontrollerini sağlayarak, bize rapor çıkarıp yapılması gerekenleri anlatıyorlar. Bizim istediğimiz düzeltmeler de varsa onları yapıp, sistemi çalışır vaziyette bize teslim ediyorlar. 

Pandemi döneminde hizmette aksaklık yaşamadık.

Pandemi yüzünden hizmet kalitesinde bir aksaklık yaşamadık, zaten sağlıklı çalışan sistemdi. Rutin bakımlarımız da planlanan şekilde devam etti. Gelen bakım personeli, güvenlikten zaten istenilen şartlara uygun şekilde geçtiği ve içeride de kurallara uygun çalıştıkları için bir sıkıntı yaşamadık.

Yangın riskini göz ardı edemezsiniz.

Çelik sektöründe olduğumuz için tesisimizde ısı odaklı alanlar fazla. Çeliğe ısıl işlem uygulanan yaklaşık 1000 derecede çalışan fırınlar var, gazlı alanlar var. Kompresör daireleri, pano odaları gibi bir çok riskli ortamda her an bir yangın riski oluşabilir. Risk analizi göz önüne alınsa yüksek risk çıkacak yani. Böyle bir tesiste bu riski asla göz ardı edemezsiniz, bu sistemlerin kurulması mutlaka gereklidir.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın