Endüstriyel Tesisler

Coşkunöz Fabrikası Merkez Bakım Kısım Müdürü, EEC'den duyduğu memnuniyeti anlattı.

05 Ekim 2021
Coşkunöz Fabrikası Merkez Bakım Kısım Müdürü, EEC'den duyduğu memnuniyeti anlattı.

Coşkunöz Holding'e bağlı şirketlerin ilki olan Coşkunöz Metal Form fabrikası, ana sanayi otomotiv firmalarına sac gövde parçaları üretmektedir. Firmanın en büyük yerleşkesi olan ve CMF-1 olarak adlandırılan Bursa'daki lokasyonu, 30 dönüm üzerine kuruludur ve eklenecek yeni tesisle birlikte 45 dönüm olacaktır. Fabrikanın yangın algılama ve alarm sisteminin kurulumunu EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri gerçekleştirmiştir.

Sistemlerin daha güvenilir olması ve yalancı alarm vermiyor olması sebebiyle EEC'yi tercih ettik.

3,5 senedir Coşkunöz Metal Form'da görev yapıyorum ve firmanın 6 lokasyonundan sorumluyum. EEC ile CMF-1 lokasyonumuzda çalışıyoruz. Sistemlerin ilk kurulduğu zamanları bilmesem de uzun süredir EEC ile çalıştığımızı biliyorum. En önem verdiğimiz, idari binamızın da içinde bulunduğu bu tesisimizde EEC ile çalışmaktan memnunuz. Daha önce çalıştığım Sanko Tekstil Fabrikası'nda da sistemlerin daha güvenilir olması ve yalancı alarm vermiyor olması sebebiyle EEC tercih edilmişti. Orada da ürün kalitesi olsun, teknik servis desteği olsun çok memnunduk. Burada da hiçbir tereddüt yaşamadan kaldığımız yerden devam eder gibi EEC ile devam ediyoruz.  

Şirketimiz sürekli büyüyen bir yapıya sahip. Geçmişte bölgesel olarak kurulmuş konvansiyonel sistemler kullanılmış fakat yalancı alarmlar, nokta bazlı tespitlerin yapılamaması gibi yaşanan sıkıntılar sebebiyle EEC'yle çalışılmaya başlanmış. Birden fazla panelin bakımı ve kontrolüyle uğraşmaktan ziyade, daha komplike genel bir sistem kurulmasına karar verilmiş. O zaman alınan tavsiyelerle EEC tercih edilmiş.

Fireworks yazılımının uzaktan izleme ve uzaktan müdahale edebilme gibi bizim çok önem verdiğimiz avantajları var.

Yangın algılama sistemimizin bir parçası olan OSID ışın tipi dedektörlerinin verimli olması, doğru çalışması ve nadiren yalancı alarm vermesi en faydalı bulduğum özelliklerinden biri. Bu sene kurulumunu yaptığımız Fireworks yazılımının da uzaktan izleme ve uzaktan müdahale edebilme gibi bizim çok önem verdiğimiz avantajları var. Fireworks'u atölyemizdeki bilgisayara kurduk ve artık alarm geldiğinde zaman kaybetmeden alarmların nereden geldiğini ve nerede hata olduğunu görebiliyoruz. Teste almamız gereken noktaları veya bir çalışma nedeniyle pasife alınacak bölgeleri uzaktan kontrol edebiliyoruz. Bu bizim için dijitalleşme anlamında da önemli bir yatırım oldu.

EEC'ye danıştığımız ve önerilerini aldığımız zamanlar da oluyor.

EEC ile bakım anlaşmamız var. Sürekli iletişim halindeyiz ve EEC yılda iki kez bize bakım hizmeti geliyor. Onun haricinde de, servis tarafında özellikle bir problem olduğunda arkadaşların hızlı cevap vermesi, iletişim halinde olmamız, çok kısa sürede geri dönüş yapılması bizi aldığımız hizmetin kalitesi açısından memnun ediyor.

Yeni projelerimiz olduğunda da yine EEC'den hızlı geri dönüşler almamız, saha keşiflerinin yapılması, tekliflerin hızlı iletilmesi gibi destekler alıyoruz. Ayrıca EEC'ye danıştığımız ve önerilerini aldığımız zamanlar da oluyor. Hem satış tarafında hem teknik tarafta EEC bize fazlasıyla yardımcı oluyor.

Ürünlerin senaryolarımıza göre hareket etme özelliğinden memnunuz.

Sistem odalarımızdaki birkaç noktada kullandığımız VESDA hava analizli duman algılama sistemlerinin de veriminden ve sağlıklı çalışmasından memnunuz. Sistemimizin adreslenebilir olması da faydalı bir özelliği. Bizim nokta atışı müdahale edebilmemize olanak sağlıyor. Sistemin esnek olması sayesinde EEC'nin bizim taleplerimize göre alarmlarda ve sirenlerde düzenlemeler yapabilmesi de faydalı bulduğum bir özellik. Ürünlerin senaryolarımıza göre hareket etme özelliğinden memnunuz.

Yangın algılama sistemimiz birkaç tane vakayı büyümeden yakaladı. Fabrikanın kapalı olduğu bir haftasonu makine panosunda oluşan bir ark nedeniyle kablolar tutuşmuştu. Bunu algılayarak yangının engellenmesini sağladı. Aynı şekilde yine bir dağıtım panomuzda aşırı akıma bağlı kabloların aşırı ısınması ve yanmasıyla oluşan dumanı sistem hızlı şekilde yakaladı. Biz de sistemin verdiği alarm sayesinde zamanında müdahale ettik ve problemi çözdük.

Ürünleri bizim isteklerimize tam karşılık verdiği için EEC'yi tavsiye ederim.

EEC'nin ürünlerini tabii ki tavsiye ederim. Geçmiş tecrübelerim ve Coşkunöz'deki deneyimimle EEC'yi uzun yıllardır zaten tanıyorum ve biliyorum. Daha önce çalıştığım yerde de burada da memnun kaldık ve kalmaya devam ediyoruz. EEC'yi ürünleriyle isteklerimize tam karşılık verebildiği için kesinlikle tavsiye ederim.

Pandemi döneminde uzaktan izleme yazılımını devreye aldık ve ciddi faydasını gördük.

Pandemi döneminde EEC'nin hizmet kalitesinde hiçbir değişiklik olmadı ve aynı şekilde devam ettik. Pandemi ilk başladığı zamanlarda üretimi özellikle sağlık çalışanlarına hizmet verecek ekipmanlar yapmaya ayırmıştık. Belirli lokasyonlarda üretimimiz durmuştu. Daha sonra tekrar normal tempomuza döndük.

Uzaktan kontrollü Fireworks sistemini ise bu sene devreye aldık ve ciddi faydasını gördük. Güvenlikte bulunan panelden tespit edilmeden önce bizim tespit ettiğimiz olaylar oldu. Fireworks bize anlık olarak uzaktan izleme ve kontrol yapma imkanı verdi.

EEC hep bize uydu, bizimle esnek çalıştı.

Ürünlerin kalitesi için 5 üzerinden 5 yıldız diyebiliriz. Fiyat kalite performansı için benzer ürünlerle karşılaştırdığımda aynı seviyelerde diyebilirim. Proje bazlı çalıştığımızda fiyatlar daha makul seviyelere geliyor,. Yeni tesislerimizde de EEC ile çalışmayı düşünüyoruz. Ürünlerin özellikleri yeni kurduğumuz uzaktan izleme yazılımı ile birlikte tüm beklentilerimizi karşılıyor.

İşi teslim etme süresiyle ile ilgili problem yaşadığımız bir durum olmadı. Bizim istediğimiz süre zarflarına ve termin sürelerine uyuldu. Mesela eski tip dedektörlerimizi OSID'e çevirdik. Kurulumu 4-5 gün aldı ama uzun sürmesi daha çok bizden kaynaklı oldu. Üretimin durumuna göre çalışmalar yaptık. EEC bize hep uydu, bizimle esnek çalıştı.

Satış ekibi ile iletişimimiz iyi ve birçok projede kendilerinden destek alıyoruz. Her aradığımızda ulaşabiliyoruz. Teknik servis de aynı şekilde her talebimize cevap veriyor. Bakım anlaşmamız olduğu için yılda 2 kez planladığımız bakım çalışmaları oluyor. Bunun haricinde EEC'nin teknik ekibi ile birlikte sahada çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Acil durumlarda ise gün içinde veya hemen ertesi gün geliniyor.

Bakım anlaşması yapmak önemli çünkü yangın algılama sistemlerinin insan hayatı ve acil durumlar için her zaman aktif ve her zaman emre amade ve hazır olması lazım.

Sistemize düzenli bakım yaptırmamız ürünlerin ömrünü uzatıyor. Çünkü yaptığımız bakım çalışmalarında özellikle duman dedektörlerinin kirlilik oranlarını kontrol ediyoruz. Bunun akabinde de kirlilik oranı yükselmiş dedektörlerin temizliğini yapıyoruz. Bunu yapmazsak kısa vadede arızalarla ve yalancı alarmlarla karşılaşabiliriz. Bakımlarda arızalı dedektörleri de tespit ediyoruz. Bazı bakımlarda panelde oluşan farklı problemleri de personellerinizin katkısıyla birlikte hızlıca çözebiliyoruz. Bakım anlaşması yapmak bu yönden önemli çünkü yangın algılama sistemlerinin insan hayatı ve acil durumlar için her zaman aktif ve her zaman emre amade ve hazır olması lazım.  Biz de yaptığımız bakım çalışmalarıyla sistemlerin sürekliliğini sağlamaya çalışıyoruz.

Panodaki küçük bir yangın bile bize binlerce euroluk mali hasarlar yaratabilir.

Yangın Algılama Sistemleri iş sağlığı güvenliği gerekliliğince tüm lokasyonlarımızda var fakat bizi bağlayan sadece yasal yönetmelikler değil. Bunun haricinde müşteri tarafında sıklıkla denetimlere giriyoruz. Bu denetimlerde müşteriler bizi uluslararası denetçi firmalara denetlettiriyor. Denetçiler acil durum eylem planlarını, yangın ihbar sistemlerinin durumunu, nerelerde olduğunu ne kadar verimli olduğunu ciddi şekilde sorguluyor. Aynı şekilde kalite yönetim sistemlerimizde ve ISO denetimlerinde de yangın algılama sistemimiz sorgulanıyor.

Yangın ihbar sistemleri iş güvenliğinin çok önemli bir parçası. Biz sac işleyen bir firmayız, belki fabrikamız acil bir durumda veya yangında çok kolay yanacak bir tesis değil fakat yine de bize çok ciddi mali hasarlar verebilir. Bu noktada tüm lokasyonu kontrol eden bir sistemin olması bize ciddi avantajlar sağlıyor. Bahsettiğim hafta sonu oluşan yangın durumunda eğer yangın alarmımız olmasaydı ve yangını tespit edemeseydik belki makinenin panosu, belki makine yanacak ve kullanılamayacak duruma gelecekti. Bize binlerce euroluk zararlar yaratacaktı. Yangın algılama sistemimiz önemli bir parçamız.

 

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın