Başarı Öyküleri

KKB Anadolu Veri Merkezi, Ankara

KKB Anadolu Veri Merkezi, Ankara

Türkiye’nin önde gelen bankalarının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) teknoloji ve paylaşımlı sistemlerin merkezi olma hedefiyle hizmete sunduğu KKB Anadolu Veri Merkezi finans ve bilişim dünyasına yönelik çözümler sunuyor.

Ankara’da 43 bin metre kare toplam alan üzerinde Aralık 2016 itibarıyla faaliyete geçen KKB Anadolu Veri Merkezi başta KOBİ’ler olmak üzere pek çok kurumun ihtiyacı olabilecek yazılım ve güvenlik testlerini sunarak belgelendirilmesini de sağlıyor. Üç ana bölümden oluşan merkez, 10.500 m²’lik 3 adet veri merkezi binası, 2.800 m²’lik destek ofisleri binası ve 7.600 m²’lik müşteri operasyon merkezi binasını içeriyor.

LEED Gold standartlarında, çevreci yaklaşım ile yüksek enerji verimliliği ve en yüksek kullanılabilirlik standardı olan TIER-4 seviyesinde tasarlanan veri merkezi KKB’nin yüksek güvenlik standartlarının geliştirilerek uygulandığı örnek bir veri merkezi tesisi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Aynı zamanda doğal afetlere dayanıklı yapısı, en üst düzeyde teknik, çevresel ve fiziksel güvenlik önlemleri ile alanında Türkiye'nin tek örneği olma niteliği taşıyor.

EEC'nin Rolü

EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri, Kredi Kayıt Bürosu Anadolu Veri Merkezi Projesinin Yangın Algılama ve Alarm, Genel Seslendirme ve Acil Anons, Güvenlik ve Kartlı Geçiş, IP CCTV ve Video Kontrol Sistemlerinin mühendislik, malzeme temini ve uygulamasını gerçekleştirmiştir. UTC Edwards Akıllı Adreslenebilir Yangın Alarm Sistemi, Panasonic CCTV Sistemi, Lenel Geçiş Kontrol Sistemi, Bosch Acil Anons ve Müzik Yayın Sistemi ürünleri kullanılmıştır.

Teknik Yaklaşım

Yangın algılama, CCTV ve kartlı geçiş sistemleri ile paralelinde çalışan birçok sistemin bir arada verilerinin değerlendirildiği ve talimatlandırıldığı tek bir ara yüzden izlenmesini ve kontrol edilmesini sağlayan çatı yazılımı UTC Lenel OnGuard kullanılmıştır.

UTC Edwards ve UTC Lenel gerek sistem yetenekleri gerekse malzeme kalitesi olarak Dünya'nın en önde gelen üreticileri arasında yer almaktadırlar.

UTC Edwards'ın FireWorks Grafik İzleme/Kontrol Yazılımından, binanın CAD planları üzerine işlenen tüm yangın alarm sistemi ekipmanları izlenilip kontrol edilmektedir. Sistemi oluşturan paneller ve adresli saha elemanları tek bir noktada kurulu bulunan FireWorks Grafik İzleme yazılımı ile kontrol edilebilmektedir. Yazılım alarm ve arıza mesajlarını öncelik sırasına göre operatörlere ileten bir merkez olmakla beraber, dedektörün yerini otomatik olarak veri merkezi planları üzerinde göstererek müdahale için araştırma süresini de kısaltmaktadır. FireWorks yazılımı ile tüm adresli cihazların kirlilik seviyesi raporlanabilmekte bu sayede sistem genelinde bakım ihtiyacı izlenebilmekte ve bakım periyoduna karar verilebilmektedir.

Veri merkezlerinde yangın algılandığında her saniye çok değerlidir. Yatırım maliyeti çok yüksek olan veri merkezi gibi yapılarda gelişen teknoloji sayesinde küçük hacimlere büyük kıymetlerin sığdırılması ile “çok değerli” kavramı da farklı anlamlar kazanmaktadır.

UTC Edwards Yangın Alarm Sisteminde peer-to-peer network olarak çalışan Yangın Alarm Kontrol Panelleri bulunmaktadır. Paneller toplamda 550 civarında signature serisi adresli dedektör, buton, modülü kontrol etmektedir.

Veri merkezindeki değerli varlıkları daha iyi korumak, çok erken algılama yapabilmek ve tesisin sürdürülebilirliği açısından yangın ve güvenlik tedbirlerimizi güçlü kılabilmek için genel alanlarda kullanılan adresli noktasal dedektörlerin yanında daha geniş hacimlerde çok erken algılama amaçlı koruma yapma ve erken algılama yapma imkânı sunan hava çekmeli duman dedektörleri kullanılmakta ve olası yangın emarelerinin en erken safhada algılanması amaçlanmaktadır.

UTC Lenel Güvenlik ve geçiş kontrol sistemi 145 okuyucu, metal kapı dedektörleri, x-ray bagaj kontrol cihazları, geçiş turnikeleri, road blocker, boy turnikeleri, bollardlar ve araç bariyerlerinden oluşan üst düzey güvenlik ekipmanlarından oluşmaktadır.

CCTV sistemine bağlı 150'den fazla Panasonic IP kamera veri merkezinin koridorlarını, giriş ve çıkışlarını, tesisin ortak alanlarını, tüm yollarını, asansör ve çevre güvenliğini izlemek ve kayıt etmektedir. Kamera kayıtları birbiri ile entegre 3 ayrı sisteme eş zamanlı olarak kaydedilmektedir. Bunlardan 2 seti cluster olarak kaydederken, 1 seti clouda kayıt edilmektedir. Veri kaybına tahammüller olmadığı için üst düzeyde kayıtlarda güvenlik sağlanmaktadır.

Acil Anons ve Seslendirme Sistemi çözümünde EN54 sertifikalı Bosch ürünleri tercih edilmiştir. Tahliye zonlarına bağlı kalınarak tasarlanan sistemde 250'nin üzerinde hoparlör bulunmaktadır. Yangın senaryosuna göre zonlara, tahliye mesajları otomatik olarak yapılmaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın