Başarı Öyküleri

Moskova Aquapark, Rusya

Moskova Aquapark, Rusya

Moskova’da yer alan "Moreon" Aquapark, plaj tatilinin heyecan verici atmosferini şehirden çıkmaya gerek kalmadan sunuyor. 2013 yılında açılan ve Moskova’nın en büyük su parkı olan Moreon, yılın her zamanında ziyaretçilerine sahil deneyimi yaşatıyor.

Çok fonksiyonlu kompleks "Moreon," inanılmaz geniş bir yelpazede eğlence ve dinlence hizmetleri sunmaktadır. Kompleksin içerisinde 6000m2 büyüklüğündeki Doğu Avrupa’nın en büyük su parkı bulunmaktadır. 7 dev kaydırak her yaştan ziyaretçiye heyecan dolu anlar yaşatırken, kompleksin üç katlı terasında bulunan rahat kafeler de dinlenme olanağı sunmaktadır.

Su parkına ek olarak “Moreon”da lüks termal banyolar, spa merkezi, modern bir bowling salonu, fitness merkezi, spor salonu, dans programları, dövüş sanatları okulu, yüzme havuzu ve çok daha fazlası bulunmaktadır. “Moreon” ailelerin tatil yapmak için tercih ettikleri bir numaralı eğlence merkezidir.

EEC'nin Rolü

EEC, Moreon'un sistem tasarımını Rusya'nın yerel yönetmelik ve standartlarını göz önünde bulundurarak yapmıştır. Devreye alma çalışmaları EEC Moskova ofisinde bulunan Rus ve Türk mühendislerden oluşan teknik kadroyla başarıyla tamamlanmıştır. EEC, teslim edilen sistemlere ilgili oluşan servis taleplerine de hızlı bir şekilde Moskova ofisinden cevap vermektedir.

EEC yükümlülüğünde olan

  • Yangın Alarm Sistemi,
  • Geçiş Kontrol Sistemi ve
  • Güvenlik Sistemi

için GOST sertifikalı UTC ürünleriyle çözüm oluşturulmuş, bu sistemlerin kendi içerisinde entegre olarak çalışması sağlanmıştır.

Teknik Yaklaşım

Ana kontrol ve entegrasyon platformu UTC Aritech ile sistemin alt bileşenleri olan

  • UTC Aritech Yangın Alarm Sistemi,
  • UTC Aritech Geçiş Kontrol Sistemi,
  • UTC Aritech Güvenlik Sistemi,
  • UTC TruVision CCTV Sistemi

tek bir çatı altında toplanmıştır. Tek bir yazılım üzerinden erişilebilien bu sistemler, kullanıcıya kolay müdahale ve kontrol imkanı sağlamıştır.

UTC Aritech Yangın Alarm Sisteminde network olarak çalışan 10 adet kontrol paneli bulunmaktadır. Bu kontrol panellerine bağlı 3800 dedektör, söndürme sistemi ekipmanlarını izleyen, duman tahliyesinde kullanılan mekanik cihaz kontrolü sağlayan, yangın senaryosu gereği diğer sistemlerin kontrolünü yapan 500'ün üzerinde izleme ve kontrol modülü yer almaktadır.

Tahliye sisteminin parçası olan 310 adet ışıklı uyarı cihazı yangın alarm kontrol panelleri tarafından kontrol edilmektedir.

Moreon Aquapark, mimari yapısı itibarıyla çok fazla atrium barındırmaktadır. Yapının bu kısımlarında, 14 adet VESDA Aktif Hava Çekmeli Duman Dedektörleri ile duman algılaması yapılmıştır.

UTC Aritech Geçiş Kontrol Sisteminde, tesis için kritik öneme sahip alanlara geçişler 57 adet Mifare Kart Okuyucu ile kontrol altına alınmıştır. Dağınık Kapı Kontrol Modülü mimarisiyle kablo tesisatı mimimum seviyede tutulmuştur.

UTC Aritech Güvenlik Sisteminde 900'ün üzerinde güvenlik sistem ekipmanı kullanılmıştır. Tesisin işletmesine uygun, güvenlik riskleri değerlendirilip zonlamalar düzenlenmiştir. 7/24 güvenlik sisteminin devrede olduğu zonlarla birlikte, kullanıcı tarafından devreye sokulup çıkartılan zonlar bulunmaktadır. Bu kontroller 19 farklı noktada bulunan Keypad'lerle yapılabilmektedir.

UTC TruVision CCTV Sisteminde iç ve dış mekanda toplam 205 adet kamera bulunmaktadır. Dış mekan kamera muhafazaları, Rusya'nın meteorolojik koşullarına uygun özellikte seçilmiştir. Güvenlik odasında bulunan sistem merkezinde 13 adet DVR Kayıt cihazında, kamera görüntüleri 30 gün süreyle kayıt edilmektedir. 13 adet CCTV monitöründen de canlı ve kayıtlı görüntüler izlenmektedir.  Sistemde bulunan PTZ Dome kameraların yönetimi için kullanılan kontrol klavyesi, sistem merkezinde yer almaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın