Başarı Öyküleri

Bakü Olimpiyat Stadı

Bakü Olimpiyat Stadı

Yatırımı Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR tarafından yapılan Bakü Olimpiyat Stadyumu inşaatına 2013 yılında başlanmıştır. Yaklaşık maliyeti 640 milyon dolar olan bu olimpik stadyum 24 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de, Büyük Şor Gölü yakınında 496.000m² alanda konumlanan 68.000 kişi kapasiteli Bakü Olimpiyat Stadyumu, 204.000m² toplam kapalı alanda genel kullanımın yanı sıra ticari alanlar, engellilere, basına ve özel kullanıma ayrılmış CIP, VIP ve VVIP kısımlarını içermektedir.

Azerbaycan için büyük önem taşıyan Bakü Olimpiyat Stadyumu, ev sahipliği yaptığı 1. Avrupa Oyunları’nın açılış ve kapanış seremonileriyle büyük beğeni toplamış ve otoritelerin ilgisini çekmiştir.

EEC’nin Rolü

SOCAR şirketinin yatırımını üstlendiği, inşaat ve proje yüklenicisi TEKFEN ve elektromekanik yüklenici ANEL firmalarına verilen hizmet kapsamında Bakü Olimpiyat Stadyumu’nun,

  • Yangın Alarm
  • IP CCTV
  • Geçiş Kontrol ve Güvenlik
  • Seslendirme/Acil Anons
  • Elektromekanik ve zayıf akım sistemlerinin IBS üst düzey entegrasyon sistemi

uygulamaları EEC tarafından yapılmıştır.

Teknik Yaklaşım

Bakü Olimpiyat Stadyumu Projesi Ana Stadyum, MEP Binası, Warm-Up Binası, Info Center, Otopark ve Sosyal Alanlar olmak üzere çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Yangın Alarm Sistemi’nde UTC Edwards markası seçilmiş olup her binanın kendine ait panelleri, kendilerine bağlı 10.000 adedin üzerinde cihaz ile beraber network olarak çalışmaktadır. Paneller arası network haberleşmesi için fiber optik teknoloji kullanılmıştır. Can güvenliği koruması kapsamında, İtfaiyenin kullanımı için İtfaiyeci Telefon Sistemi ve Duman Kontrol Panosu da yangın alarm sistemine entegre edilmiştir.

IP CCTV, Geçiş Kontrol ve Güvenlik Sistemlerinde 350 kamera ve 200 kart okuyucu kapasiteli UTC Lenel ürünleri tercih edilmiştir. Kurulan sistem, genişlemeye açık olup, işletmenin talepleri doğrultusunda kamera ve kart okuyucu sayıların artmasına olanak sağlamaktadır.

Seslendirme ve Acil Anons Sisteminin yapımında Bosch Praesideo serisi ürünleri tercih edilmiş, 5 farklı lokasyona kurulmuş olan toplam 65 amplifikatör ile yaklaşık 200 zona hitap eden bir uygulama başarıyla tamamlanmıştır. Projeye özgü oluşturulan çözümde, tek bir çağrı merkezinden tüm alanlara çağrı yapabilmek, istenilen zonlara müzik ve acil anons mesajı yayınlayabilmek mümkündür. Kontrol noktaları arası haberleşmede, Yangın Alarm Sistemi’nde olduğu gibi, fiber optik teknolojisinden yararlanılmış, network hatları yedekli olarak tesis edilmiştir.

Eşine az rastlanan, üst düzey projelerde görebileceğimiz, elektromekanik ve zayıf akım sistemlerinin tek bir merkezden izlenip kontrol edilmesini sağlayan Akıllı Bina Yönetim Sistemi uygulamasında, Entelec Sky-Walker yazılımı EEC mühendisleri tarafından kurulmuştur. Alt sistemlerin alarm ve arıza durumlarının izlenebildiği, konfor amaçlı sistemlerin kontrol edilebildiği bu platform işletmeye bina yönetimi, acil durum yönetimi ve işletme faaliyetleri gibi farklı alanlarda fayda sağlamaktadır. Yangın Alarm, IP CCTV, Geçiş Kontrol ve Güvenlik, Seslendirme ve Acil Anons, Aydınlatma Otomasyonu, Bina Otomasyonu, Enerji Yönetimi ve Dış Cephe Aydınlatma sistemleri Entelec Sky-Walker yazılımı ile üst düzey entegrasyon uygulaması yapılarak başarıyla tamamlanmıştır. Yapılan üst düzey entegrasyon, projeye özgü, elektromekanik ve zayıf akım sistemlerinin tek bir noktadan izlenilmesi ve kontrol edilmesini sağlayan benzersiz bir çalışma olmuştur.

Çok noktalı ve geniş alanlı projelerde öne çıkan network kabiliyetleri, entegrasyon avantajları, marka ve kalite bilinirlikleri ve teknik şartnamelere uygunlukları sebebiyle EEC’nin uzun bir zamandır uygulamasını yaptığı ve geniş bir kadro ile desteklediği bu ürünler tercih edilmiştir.

Olimpik stadyum inşaatlarında tasarım aşamasında proje ve uygulamaların ulusal ve uluslararası standartları tam olarak karşılaması üst düzey önem taşımaktadır. UEFA, FIFA, IAAF ve IOC gibi standartların ön planda olduğu projede, EEC’nin ulusal ve uluslararası yönetmelik ve kodlara hâkimiyeti, bu standartların çok iyi derecede analiz edilerek en uygun çözümlerin sunulmasını sağlamıştır. Tasarım ve uygulama açısından “Fast Track” bir proje olan Bakü Olimpiyat Stadyumu projesinde zayıf akım entegratörü olarak EEC’nin seçilmesi, projenin kısa sürede tamamlanmasında avantaj sağlamıştır. EEC’nin deneyimli ve standartlara hâkim satış destek kadrosu, eğitimli, tecrübeli ve hızlı çözüm üreten saha uygulama ekipleri ve tedarik süreç yönetiminde uzmanlaşmış satın alma ve lojistik kadroları bu büyüklükte bir projenin çok kısa sürede üstün bir başarıyla tamamlanmasında etkili olmuştur.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın