Başarı Öyküleri

Sheraton Grand İstanbul Ataşehir

Sheraton Grand İstanbul Ataşehir

Sheraton Grand İstanbul Ataşehir, Anadolu yakasının gözde iş ve konut merkezi Ataşehir’in merkezinde yer almaktadır. Merkezi konumuyla köprülere ve otoyol bağlantı yollarına yakın, Sabiha Gökçen Havaalanına 28 km, yapılmakta olan yeni finans merkezine 1 km ve Ülker Spor Arena’ya yürüme mesafesindedir. Süit ve teras odalarından görünen Adalar ve Marmara Denizi manzarası ile Sheraton Grand İstanbul Ataşehir 165 misafir odası ve suitlerin tümünde hızlı internet erişimi, HD TV, minibar hizmeti ve Sheraton Özel Uyku Deneyimi yatakları ile lüks ve şık bir İstanbul deneyimi sunmaktadır. Farklı düzenlerde kullanım imkanı sağlayan yaklaşık 2000 m² alana yayılan toplantı alanı, ikiye bölünebilen 1084 m² kolonsuz balo salonu ve çoğu gün ışığı alan 10 adet toplantı salonunda son teknoloji ekipmanlar ile hizmet sunmaktadır. Lobi katında tüm gün hizmet veren restorana ek olarak 256 m² özel yemek bölümü bulunmaktadır. 973 m²’lik açık teras, yaz düğünleri ve organizasyonlar için ideal bir mekandır.

EEC'nin Rolü

Beş yıldız standartlarının çok üzerinde özelliklere sahip olan Sheraton İstanbul Ataşehir Otel Projesinin Yangın Algılama ve Alarm, Geçiş Kontrol ve Güvenlik, IP CCTV ve Video Kontrol Sistemlerinin mühendislik, malzeme temini ve devreye alma hizmetleri EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından yapılmıştır. Kurduğumuz Yangın Alarm, Geçiş Kontrol ve CCTV sistemleri UTC Fire and Security ürünleri arasından seçilmiştir. Sistem tasarımı ve malzeme seçimi EN54 standartlarına uygun olarak yapılmıştır.

Teknik Yaklaşım

Sheraton İstanbul Ataşehir’de uygulanan entegrasyon projeleri kapsamında Edwards yangın alarm sisteminin izleme ve kontrolü için güvenlik odasında tesis edilmiş bir Grafik İzleme Bilgisayarı ve FireWorks Grafik İzleme Yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılım sayesinde yangın alarm sistemi tarafından izlenip kontrol edilen tüm cihazlar mimari planlar üzerinde grafik olarak görülebilmekte, olası alarm durumlarında ilgili kısımların mimari planlarına hızlı ulaşım ve planlar üzerinde detaylı inceleme yapma imkânı bulunmaktadır. Aynı şekilde UTC ürünleri arasından seçilen UTC Truvision CCTV ve UTC ATS Master kartlı geçiş sisteminin tam entegrasyonu Advisor Management Yazılımı ile sağlanmıştır. Örneğin yetkisiz bir kart okutulduğunda CCTV sisteminin otomatik görsel alarmlar üretmesi mümkün kılınmıştır.

Yangın alarm sistemi toplam 1200 civarında adresli dedektör, buton, modül ve bunları kontrol eden kontrol panelinden oluşmaktadır. Sistem üzerinden yangın alarm yanında gaz ve karbonmonoksit kaçaklarını algılayacak dedektörleri ve yangın merdivenleri, kapıları da yine yangın alarm sistemi tarafından izlenmektedir.

Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve uluslararası uygulama kodlarının öngördüğü şekliyle duman kontrol sisteminin acil durumda yönetimi, havalandırma sisteminin parçası olan klima santralleri, yangın damperleri, duman tahliye fanları ve merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü ile gerçekleştirilmekte ve yangın durumu olan mahaldeki dumanın diğer güvenli bölgelere yayılmadan binadan tahliyesi sağlanmaktadır.

Sulu söndürme sistemindeki akış anahtarlarının, hat kesme vanalarının ve pompaların durumları UTC EDWARDS Signature Serisi tek ve iki kanallı kontak izleme modülleri ile sürekli izlenerek, gerçek bir yangın durumuna gelmeden sistemin sağlıklı ve çalışmaya hazır olup olmadığı denetlenirken diğer yandan acil durumda sulu söndürme sisteminin çalışması izlenmektedir.
Asansörlerin yangın durumunda zemin kata çağırılması, eğer bu esnada zemin katta yangın varsa alternatif olarak seçilmiş bir başka kata yönlendirilmesi gibi kontroller de ilgili sistemler ile entegrasyon kapsamında, yine Signature Serisi kontrol modülleri tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

Geçiş Kontrol ve Güvenlik Sistemi 85 kart okuyucu ve birkaç parmak izi okuyucudan oluşmaktadır. Binada okuyucu üniteleri ile donatılmış birçok kartlı giriş noktası bulunmakta ve bu noktalardaki okuyucu üniteleri sayesinde bölgelere ve odalara yetkisiz girişler önlenmektedir. 

CCTV sistemine bağlı 170'den fazla IP kamera bina ortak alanlarını, giriş çıkış yollarını, asansör ve çevre güvenliğini, yangın merdiveni gibi kritik yerleri izleyerek otelin ve müşterilerin güvenliğini sağlamaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın