Başarı Öyküleri

Radisson Blu Hotel İstanbul Asia

Radisson Blu Hotel İstanbul Asia

Anadolu yakasının en canlı iş bölgesi Ataşehir'de yer alan Radisson Blu Hotel, Anadolu ve Avrupa'yı bağlayan her iki köprünün birleşimindeki konumu sebebiyle Avrupa yakası merkezine ulaşımı da sadece birkaç dakika mesafededir. Bu nedenle hem iş hem seyahat amacı ile konaklayan misafirlerin tercihi olan Radisson Blu Hotel Istanbul Asia, 195 odalı ve 16 katlı bir yapıdır. Otel kışın Spa merkezinde Türk Hamamı ritüeli, yazın açık havuzunda ferahlatıcı kokteylleri ile iş seyahatlerini bile keyifli bir konaklama deneyimine dönüştürmektedir.

EEC'nin Rolü

Ant Yapı'nın Ataşehir'de inşa ettiği Radisson Blu Otel, müşterilerine konfor ve teknolojiyi bir arada sunarken güvenlikten de ödün vermemek için EEC'nin mühendislik hizmetlerini ve yıllardır güvenle kurduğu Edwards Yangın Algılama Sistemlerini tercih etti.

Teknik Yaklaşım

Yangın alarm sistemi için Edwards'ın geniş ürün ailesinden seçilen bağımsız olarak alarm verebilen buzzerlı dedektör soketleri, led göstergeli ve switch'li duman tahliye paneli, grafik izleme yazılımı vb. ürünler kullanılarak projeye özel çözümler sunuldu.

Otelin genel hacimlerinde yangın uyarıları görsel olarak flaşörlerle yapılmakta, acil anons sisteminden yapılan anonslar ile de desteklenmektedir. Teknik hacimlerde ise flaşörlü sirenler kullanılmaktadır. Edwards'ın Genesis serisi flaşör ve flaşörlü sirenleri ayarlanabilir ses seviyesi ve ışık şiddeti ile farklı büyüklükteki alanlar için ideal çözümler sunmaktadır. Müzik yayın sistemi üzerinden yapılacak acil anonslar için yangın alarm sistemine ait kontrol modülleri kullanılarak müzik yayını kesilebilmekte ve önceden kaydedilen mesajlar yayınlanmaktadır.

IT odasında bulunan yangın alarm paneli haricinde alarmların izlenebilmesi için zemin kattaki lobide de yangın alarm tekrarlayıcı paneli bulunmaktadır. Binanın dışındaki güvenlik merkezinde led göstergeli ve switchli olarak projenin ihtiyacına göre özel tasarlanan duman tahliye paneli aynı zamanda LCD göstergesi ile tekrarlayıcı panel görevi görmektedir.

Duman tahliye paneli, yangın alarm paneli ile entegre olarak çalışabilmekte ve otelde bulunan motorlu/eriyen telli yangın damperleri, egzost fanları, klima santralleri gibi noktaları izlemekte ve kontrol etmektedir.

Binaya taze hava girişini sağlayan klima santrallerinin menfezlerine yerleştirilen kanal tipi optik duman detektörleri ile dışarıdan alınan temiz havada duman olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Fireworks Kontrol Yazılımı, yangın alarm paneli ile kullanıcı arasındaki veri iletişimini sağlamakta ve tüm yangın kontrol operasyonlarını gerçekleştirmektedir. Bu yazılım sayesinde yangın alarm sistemi tarafından izlenip kontrol edilen tüm cihazlar mimari planlar üzerinde grafik olarak görülebilmekte, olası alarm durumlarında ilgili kısımların mimari planlarına hızlı ulaşım ve planlar üzerinde detaylı inceleme yapma imkanı bulunmaktadır.

Binanın otopark alanlarındaki riskini kontrol edebilmek için UTC Edwards karbonmonoksit gaz algılama sistemleri kurulmuştur. UNE Standartlarına uygun şekilde üretilen ve sertifikalandırılan Edwards KM serisi gaz algılama sistemleri ile kapalı alanlardaki karbonmonoksit miktarı daha tehlikeli seviyelere gelmeden tespit edebilmektedir.

Radissson Blu Ataşehir'in CCTV ve video kontrol sistemleri için UTC kayıt cihazları tercih edilmiş ve onlara bağlı olarak JVC kameralarla sürekli gözetimi sağlanmıştır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın