Başarı Öyküleri

Tekfen Tower, İstanbul

Tekfen Tower, İstanbul

Tekfen Holding'in bir yatırımı olan Tekfen Tower 2003 yılında açılışından itibaren İstanbul'un en teknolojik ofis binası olarak kabul edilmektedir. İstanbul'un en gözde iş bölgelerinden biri olan Levent mevkiinde bulunan Tekfen Tower, çoğunluğu yabancı onlarca şirkete hizmet vermektedir. Toplam 33 bin m² ofis alanına sahip bina 800 araçlık otoparkın yer aldığı 7'si bodrum, toplam 30 kat'tan oluşmaktadır.

Getirdiği birçok yenilik ile kendinden sonra yapılan yüksek binalara örnek olma özelliği de taşıyan Tekfen Tower'da tasarım ve uygulama tamamen Amerikan standardlarına uygun olarak yapılmıştır.

EEC'nin rolü

Benzer birçok binada edindiği tecrübe ve sahip olduğu kaliteli ürün portföyü ile tanınmış olan EEC, Tekfen Tower projesinde yangın alarm, sesli tahliye, duman kontrol, güvenlik, kartlı geçiş kontrol ve CCTV sistemlerinin kurulmasını üstlenerek başarıyla tamamlamıştır.

Tekfen Tower'da uygulanan yangın ve güvenlik sistemi bugün sıklıkla karşılaştığımız ve uyguladığımız türden entegrasyon projelerinin Türkiye'deki ilk örneklerindendir. Sistem kurulduğu dönem itibariyle bir çok yenilikleri barındıran Edwards Synergy Entegrasyon platformu üzerinde kurulmuştur. Temelinde EST3 panelleri bulunan bu sistem aynı altyapıyı kullanarak geçiş kontrol ve güvenlik sistemini, yangın alarm ve sesli tahliye sistemine yazılım ve donanım bazında tam entegre olarak kurulmasını sağlamaktadır. FireWorks grafik izleme ve kontrol yazılımı ise iç içe kurulmuş olan yangın ve güvenlik sistemlerine Pelco CCTV sistemine entegre etmektedir. Bina HVAC otomasyon sistemine bağlantı ise BacNET açık haberleşme prokolü ile haberleşebilen özel bir donanım üzerinden yapılmaktadır.

Teknik yaklaşım

Amerikan standardlarını baz alarak tasarlanan binada ilk ve uyulması gereken en önemli kurallardan biri sistemlerin NFPA ve UL standardlarına uygun olarak tasarlanması, kullanılan malzemelerin de UL sertifikasyonuna sahip olmasıdır. Bu nedenle seçilen Edwards ve Pelco gerek sistem yetenekleri gerekse malzeme kalitesi olarak Dünya'nın en önde gelen üreticileri arasında yer almaktadırlar.

Yangın alarm sistemi gerek ortak alanların gerekse kiralanan alanlarda bulunan toplam 4000 civarında adresli dedektör, buton, modül ve bunları kontrol eden 8 adet kontrol panelinden oluşmaktadır. Kontrol panelleri aynı zamanda sesli tahliye sistemi olarak kullanılması nedeniyle hoparlörleri kontrol eden zon amplifikatörlerini de barındırmaktadır.

Binanın toplam 30 kat'a ulaşan yükseklikte olması tahliyenin hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle ikaz senaryoları olabildiğince detaylı olarak hazırlanmış, tahliye yollarında gereksiz birikimleri engellemek için değişik zonlarda değişik alarm ve tahliye mesajları oluşturulmuştur. EST3 sistemi aynı anda 8 ayrı zonda ayrı ayrı tahliye mesajı yayınlama kapasitesine sahiptir.

Yangın alarm sistemi aynı zamanda diğer bina sistemleriyle entegre edilmiş, önceden programlanmış yangın senaryolarının bina otomasyon sistemi ve geçiş kontrol sisteminde de bağımsız bir şekilde işletilmesi amaçlanmıştır. Yangın alarm sisteminden gelen bilgiler bir haberleşme köprüsü ile Bacnet prokolü kulanılarak Alerton Bina Otomasyon Sistemine aktarılmaktadır. Duman kontrol işlemleri için kullanılan damperler, fanlar, aspiratörler ve diğer mekanik cihazların izlenmesi yangın alarm sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu amaçla yüzlerce mekanik cihaza komuta etmek ve izlemek üzere hazırlanmış, üzerinde butonlar ve göstergeler bulunan Edwards sistemine tamamen entegre Duman Tahliye Kontrol Paneli imal edilmiştir.

Güvenlik ve geçiş kontrol yine EST3 kontrol panelleri üzerinden haberleşen kapı kontrol üniteleri ile kontrol edilmektedir. Her kapı için bağımsız geçiş kontrol paneli bulunmaktadır.

CCTV sistemi tesisin kurulduğu ikibinli yılların başında popüler olan analog kamera ve kayıt üzerine kurulmuş olup, istenilen kameranın istenilen monitörde izlenebilmesine imkan veren matrix seçiciye sahiptir. CCTV sistemine bağlı 120'den fazla sabit ve hareketli kamera bina ortak alanlarını, giriş çıkış yollarını, asansör ve çevre güvenliğini izlemek ve kayıt etmektedir. CCTV sisteminin binada kurulu bulunan yangın ve güvenlik sistemleriyle entegrasyonu FireWorks grafik izleme yazılımı ve Pelco Matrix arasındaki haberleşme ile sağlanmaktadır. Aradan geçen zaman içinde demode olan analog kayıt sistemi bilgisayar hard disklerine kayıt yapabilen digital kayıt cihazları kullanılarak işletmenin ihtiyaçlarına uygun olarak yenilenmiştir.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın