Başarı Öyküleri

QNB Finansbank Genel Müdürlük, İstanbul

QNB Finansbank Genel Müdürlük, İstanbul

İstanbul Levent’te bulunan QNB Finansbank Genel Müdürlüğü'nde EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından sunulan UTC Edwards üst düzey yangın alarm ve acil anons sistemi seçildi. 90.000m2 kullanım alanına sahip olan bina, QNB Finansbank’ın yeni yönetim üssü olarak kullanılmaktadır. 170 metre yüksekliğindeki ve 40 kattan oluşan ana kulenin inşaatı 2011 yılında başlamıştır. Binanın sahibi QNB Finansbank, 2006 yılında Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) tarafından satın alınmış ve şu anda 13000’den fazla çalışanı ve 650’den fazla şubesi ile Türkiye finans sektörünün en büyük oyuncuları arasındaki yerini almıştır.

EEC'nin rolü

QNB Finansbank Genel Müdürlüğü'nde kurulan UTC Edwards kontrol panelleri; acil anons sistemi amfi üniteleri, ses ve itfaiyeci telefonu kontrol merkezi ile birlikte yangın alarm sistemi hat kontrol kartlarını aynı anda kullanabilen entegre bir platformdur. Bu konumuyla yangın alarm ve acil anons sistem merkezlerini tek bir panel bütünlüğü içinde birleştirebilen eşsiz bir mimariye sahiptir.

UTC Edwards acil anons sistem hoparlörleri ise, emsallerine göre çok düşük güçlerde yüksek ses seviyelerinin kolayca elde edilebildiği ve ikaz üniteleri ile bütünleşik opsiyonel yapıları ile de binadaki farklı bölümlerde standartlar ve yönetmelikler açısından uyulması gereken değişken gereksinimlerin tümünü rahatlıkla sağlayabilen ürünlerdir.

Teknik yaklaşım

Bina yapısında doğu kule, batı kule ve podyum olmak üzere 3 ayrı bölüm bulunmaktadır. Doğu kulede 40 kat, batı kulede 12 kat ve podyumun da dahil olduğu bölümü de kapsayan 8 ortak bodrum katı binayı oluşturmaktadır. Sistemde 13 adet UTC Edwards Yangın Alarm ve Acil Anons Sistemi paneli, 4 adet UTC Edwards Tekrarlama Paneli ile sistem kontrol merkezinde bulunan UTC FireWorks grafik izleme ve kontrol yazılımı ve bilgisayarı bulunmaktadır. Ayrıca, sistem kontrol merkezinde 4 metre uzunluğunda ve üzerinde bina havalandırma sistemi kontrol yapısı görseli üzerine yerleştirilmiş 170’den fazla pako şalter bulunan bir UTC Edwards duman kontrol panosu bulunmaktadır.

Binadaki tüm alanlar noktasal algılama dedektörleri ve acil anons hoparlörleri ile donatılmıştır. 2700‘den fazla noktasal algılama dedektörü ile 2400 civarında kontrol ve izleme modülünün bağlı bulunduğu 40 ayrı yangın hat kontrol kartı ihtiva eden UTC Edwards kontrol panelleri yangın alarm sistem merkezi altyapısını oluşturmaktadır. Bununla birlikte 150 civarında klima santrali ve egzost ve basınçlandırma fan ünitesi ile 565 adet motorlu havalandırma damper ünitesi, duman kontrol senaryosu kapsamında UTC Edwards Yangın İhbar Sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Binadaki havalandırma kanallarında bulunan kanal tipi algılama dedektörleri ile havalandırma sistemine atmosferden alınan taze hava kalitesi tespit edilerek duman kontrol fanlarının bina güvenliği açısından acil durum senaryosuna uygun olarak kontrol edilmesi sağlanmıştır.

Acil Anons Sistemi ise UTC Edwards kontrol panellerinin içinde modüler olarak yerleştirilmiş 80 adet amfi ünitesi ile bu amfiler ile beslenen 80 ayrı hoparlör hattı üzerinde yerleştirilmiş 2000’den fazla hoparlörden oluşmaktadır. Hoparlörler bulundukları alana bağlı olarak farklı tip ve güçlerde seçilmiştir.
Ayrıca, bina mimari gereksinimleri doğrultusunda bazı hoparlörler üzerinde özel bazı şekilsel değişiklikler yapılmıştır. Binanın lobi kısmında seslendirme ihtiyacı yine UTC Edwards acil anons sisteminin müzik yayını ile sağlanmaktadır.

Acil anons sistemi ile yangın alarm sisteminin aynı panel üzerinde entegre olması binadaki sistemlerin acil durumda koordinasyon halinde çalışması gereksinimi de en üst düzeyde karşılamıştır. Yangın Alarm Sistemi ile Bina Otomasyon Sistemi entegrasyonu ise, UTC Edwards kontrol paneli Modbus protokol arayüzü ile sağlanmıştır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın