Başarı Öyküleri

Abdi İbrahim Tower, İstanbul

Abdi İbrahim Tower, İstanbul

Dünyanın en büyük 100 ilaç şirketinden biri olan Abdi İbrahim, 2003 yılından bu yana ciro ve toplam kutu satışında Türkiye ilaç sektörünün lideridir. Türkiye'de yüzde 7,6'lık pazar payına sahip olan Abdi İbrahim, toplam 15 ülkeye 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmektedir. Abdi İbrahim Tower, şirketin yönetim üssü olarak tasarlanmıştır.

Endüstriyel binalar ve ilaç üretim tesislerinde duayen alarak kabul edilen dünyaca ünlü italyan mimar Dante Benini tarafından tasarlanan ve 15.000 m² alan üzerinde kurulu Abdi İbrahim Tower, 2007 yılında hizmete girmiştir. Abdi İbrahim Tower'ın yapımında kullanılan çelik konstrüksiyonlar güçlü yönetim anlayışını, cam bölmeler ise yönetimde şeffaflık ilkesini yansıtmaktadır.

Görkemli boğaz manzarasına sahip 120 metre yüksekliğindeki binada çalışanlar için her türlü detay düşünülmüştür. Tamamıyla akıllı bina konsepti ile tasarlanan bina çevreye karşı duyarlı ve tasarrufa dayanan sistemler ile donatılmıştır.

EEC'nin Rolü

Abdi İbrahim Tower birçok örnek proje de olduğu gibi EEC tarafından sunulan UTC Edwards Signature Serisi üst düzey yangın alarm ve duman kontrol sistemi ile korunmaktadır.

Sistemde 1 adet merkezi UTC Edwards Yangın Alarm Sistemi paneli, 1 adet UTC Edwards Otopark Karbonmonoksit Algılama Sistemi Paneli, bina güvenlik kontrol merkezinde 1 adet UTC Edwards Tekrarlama Paneli ve sistem kontrol merkezinde de UTC FireWorks Grafik İzleme ve Kontrol Yazılmı ve Bilgisayarı bulunmaktadır.

Teknik Yaklaşım

UTC Edwards Signature Serisi, mikroişlemci kontrollü ve algoritma tabanlı dedektör ve yardımcı saha elemanlarından oluşan, çok yüksek hatalı-alarm bağışıklığını, hızlı alarm verme yetkinliğiyle birleştiren üstün nitelikli bir ürün ailesidir.  Uzun test süreçleri sonunda elde edilmiş yangın algoritmalarıyla karar verme yetisine sahip algılama elemanlarını içermektedir ve benzersiz ayakta kalma özellikleri bulunmaktadır.

FireWorks Grafik İzleme Yazılımı, UTC Edwards Yangın Alarm Panelleri ile kullanıcı arasındaki veri iletişimini sağlayan bir arayüz programıdır.  Bu yazılım sayesinde yangın alarm sistemi tarafından izlenip kontrol edilen tüm cihazlar mimari planlar üzerinde grafik olarak görülebilmekte, olası alarm durumlarında ilgili kısımların mimari planlarına hızlı ulaşım ve planlar üzerinde detaylı inceleme yapma imkanı bulunmaktadır.

Binada bilgi işlem salonu, sistem kontrol merkezi ve sistem ekipman odasında olmak üzere 3 ayrı mahalde FM200 söndürme sistemi, UTC Edwards Söndürme Kontrol modülleri ile sisteme dahil edilmiştir.

Binadaki tüm lokasyonlar noktasal algılama üniteleri ile donatılmıştır. Bununla birlikte 30 civarında klima santrali, damper ve fan ünitesi duman kontrol senaryosu kapsamında UTC Edwards Yangın İhbar Sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Otopark alanında 100 civarında gaz algılama dedektörü ile karbonmonoksit algılaması yapılmakta ve karbonmonoksit seviyelerine bağlı olarak fan kontrolleri yapılmaktadır. Binadaki havalandırma kanallarında bulunan kanal tipi algılama dedektörleri ile havalandırma sistemi içinde dolaşan havadaki duman yoğunluğu tespit edilerek duman kontrol fanlarının bina güvenliği açısından acil durum senaryosuna uygun olarak kontrol edilmesi sağlanmıştır.

Bina yönetim sistemi ve seslendirme sistemleri ile entegrasyon sağlanarak binadaki sistemlerin acil durumda koordinasyon halinde çalışması gereksinimi de en üst düzeyde sağlanmıştır.

Bu entegrasyon kapsamında Duman Kontrol Sisteminin acil durumda yönetimi, havalandırma sisteminin parçası olan klima santralleri, yangın damperleri, duman tahliye fanları ve merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü ile gerçekleştirilmekte ve yangın durumu olan mahaldeki dumanın diğer güvenli bölgelere yayılmadan binadan tahliyesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda insanların güvenli tahliyesi için kaçış yolları olan merdivenlerin duman açısından temiz kalması amacıyla tesis edilmiş olan merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü sağlanmaktadır.

Sulu Söndürme Sistemindeki akış anahtarlarının, hat kesme vanalarının ve pompaların durumları Signature Serisi kontak izleme modülleri ile sürekli izlenerek, gerçek bir yangın durumuna gelmeden sistemin sağlıklı ve çalışmaya hazır olup olmadığı denetlenirken diğer yandan acil durumda sulu söndürme sisteminin çalışması izlenmektedir.

Asansörlerin yangın durumunda zemin kata çağırılması, zemin katta yangın çıkması durumunda alternatif tahliye katına çağrılması ve yangın uyarısı boyunca kullanım dışında kalması entegrasyon kapsamında, yine Signature Serisi kontrol modülleri tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

Seslendirme sistemi üzerinden yapılan sesli tahliye anonsunun kontrolü, insanların doğru ve hızlı bir şekilde tahliye edilebilmesi için kontrolü yangın alarm sistemi ile sağlanmaktadır.

Abdi İbrahim Tower projesinde de olduğu gibi, UTC Edwards Signature Serisi ürün ailesi, binlerce algılama ve kontrol noktası bulunan büyük ölçekli ve karmaşık duman kontrol yönetimine ihtiyaç duyulan, diğer bina sistemleriyle entegrasyonun yoğun olduğu projelerde eşsiz çözüm olanakları sunmaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın