Başarı Öyküleri

312 Vista, Ankara

312 Vista, Ankara

“312 Vista sadece yeni bir ofis binası değildir!” sloganıyla sakinlerine yaratıcı çözümler sunan 312 Vista Ofis Kulesi’nde yenilikçi fikirler, yaratıcılık ve yüksek teknoloji uyum içinde bir araya gelmektedir. Ulaşım kolaylığından başlayarak, bina çalışma saatlerindeki verimliliği en üst seviyede tutan detaylar barındırmaktadır.

312 Vista, 20.300 m²’lik inşaat alanlı, yüksek donanıma sahip Avrupa A sınıfı bir ofis binası projesidir. Yapı, yüksek kalitede alüminyum ve cam giydirme cepheli, yenilikçi güneş kırıcı sistemli, 13 katlı betonarme çerçeve kuleden oluşmaktadır. 675 m²’lik tipik ofis katları, iki ayrı kiracının kullanımına ayrılabilecek şekilde planlanmıştır. Kompakt kat planları ve binanın cam yüzeyi, her kattaki kiralanacak alanlara tabii ışık ve manzara sağlamaktadır. Projede yerel inşaat mevzuatı yerine, daha katı gereklilikleri olan 2009 yılı Uluslararası İnşaat Mevzuatı (IBC) kullanılmıştır.

EEC'nin Rolü

EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri, 312 Vista Projesinin Yangın Algılama ve Alarm, Genel Seslendirme ve Acil Anons, Güvenlik ve Kartlı Geçiş, IP CCTV ve Video Kontrol ve Güneş Kırıcı Kontrol ve Bollard Sistemlerinin mühendislik, malzeme temini ve uygulamasını gerçekleştirmiştir.

312 Vista’da uygulanan entegrasyon projeleri sayesinde Edwards yangın algılama ve alarm sistemi ile genel seslendirme ve acil anons sistemi entegre olarak çalışmaktadır ve FireWorks grafik izleme ve kontrol yazılımı üzerinden takip edilmektedir. Aynı şekilde Lenel ürünleri arasından seçilen CCTV ve kartlı geçiş sisteminin tam entegrasyonu sağlanmıştır. Örneğin yetkisiz bir kart okutulduğunda CCTV sisteminin otomatik görsel alarmlar üretmesi mümkün kılınmıştır.

Binada örneğine az rastlanan güneş kırıcı sistemi (sun louver) de EEC tarafından uygulanmıştır. Bu sistem, bina yönetim sistemine panjurların açılarını düzenli olarak iletmektedir. Böylece sabah mesai başlangıcında otomatik olarak açılan panjurlar, akşam kendiliğinden kapanmakta ve enerji verimliliği sağlamanın yanı sıra dışarıdan hoş bir görüntü vermektedir. Ayrıca sistem merkezindeki bilgisayar grafik izleme sisteminden ya da kullanıcıların katlardaki butonları sayesinde güneş kırıcılar istenilen açıya getirilerek gün ışığından en fazla verim alınması amaçlanmıştır. Güneş Kırıcı Sisteminin Mekanik Otomasyon Sistemi ile arasındaki entegrasyon da EEC tarafından yapılmıştır.

Binanın 2 farklı bölgesinde uygulaması yapılan baba (bollard) sistemleri, kartlı geçiş sistemi ile entegre olarak çalışarak, araç içlerine yapıştırılan kartlar sayesinde yetkili kişiler için babaları otomatik olarak indirmektedir ve anlık olarak otoparkta kimlerin ve kaç aracın olduğu takip edilmektedir.

Teknik Yaklaşım

Tamamen Amerikan standartları baz alınarak tasarlanan 312 Vista Ofis Kulesi’nde ilk ve uyulması gereken en önemli kurallardan biri sistemlerin NFPA standartlarına uygun olarak tasarlanması, kullanılan malzemelerin de Amerikan menşeili olmasıdır. Bu nedenle seçilen UTC Edwards ve UTC Lenel gerek sistem yetenekleri gerekse malzeme kalitesi olarak Dünya'nın en önde gelen üreticileri arasında yer almaktadırlar.

Yangın alarm sistemi toplam 500 civarında adresli dedektör, buton, modül ve bunları kontrol eden 4 adet kontrol panelinden oluşmaktadır. Kontrol panelleri aynı zamanda sesli tahliye sistemi olarak kullanılmaları nedeniyle hoparlörleri kontrol eden zon amplifikatörlerini de barındırmaktadır.

Binanın 11 katının ofis olarak kullanılması, tahliyenin hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle ikaz senaryoları olabildiğince detaylı olarak hazırlanmış, tahliye yollarında gereksiz birikimleri engellemek için değişik zonlarda değişik uyarı ve tahliye mesajları oluşturulmuştur. EST3 sistemi aynı anda 8 ayrı zonda ayrı ayrı tahliye mesajı yayınlama kapasitesine sahiptir. Sistem merkezinden istenilen ses mesajı istenilen katlara manuel olarak da iletilebilmektedir.

Duman kontrol işlemleri için kullanılan damperler, fanlar, aspiratörler ve diğer mekanik cihazların izlenmesi yangın alarm sistemi üzerinden önceden hazırlanmış senaryolara göre otomatik olarak yapılmaktadır.

Güvenlik ve geçiş kontrol sistemi 250 okuyucu, geçit tipi metal dedektörler ve cam slayt turnikelerden oluşmaktadır. Her kapı için bağımsız geçiş kontrol paneli bulunmaktadır.

CCTV sistemine bağlı 90'dan fazla Panasonic IP kamera bina ortak alanlarını, giriş çıkış yollarını, asansör ve çevre güvenliğini izlemek ve kayıt etmektedir. Sistemde 3 adet Windows tabanlı kayıt cihazı, görüntü duvarı ve yönetim bilgisayarları kullanılmıştır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın