Başarı Öyküleri

Koç Üniversitesi Hastanesi, İstanbul

Koç Üniversitesi Hastanesi, İstanbul

1993 yılında İstanbul'da kurulan Koç Üniversitesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Koç Üniversitesi Hastanesi, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin araştırma ve eğitim hastanesidir. 2010 – 2011 eğitim yılında ilk öğrencileriyle öğretim yaşamına başlayan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, yenilikçi anlayışı ve dinamik kadrosuyla üst düzeyde klinik tıp anlayışına sahip doktorlar yetiştirmektedir.

Hastanenin Eylül 2014'te biten ilk etabında, Kuzey Amerika standartlarında toplamda 192 tek kişilik hasta odası, 12 ameliyathane, 55 yataklı yoğun bakım ünitesi, 14 kemik iliği transplantasyon yatağı ve 49 yataklı anestezi girişim ve ameliyat öncesi ve sonrası bakım ünitesiyle hizmete açıldı. Çocuk hastanesi ise 10.000 m2'lik ayrı bir alanda yer almaktadır.

2. Etap inşaat süreci de Kasım 2014'te başlamış olup, 220.000 m2'lik kullanım alanlı kompleks 2016'da tamamlanarak açılmıştır. Kampüs; hastane grubu, eğitim ve araştırma alanları, ileri düzey simülasyon ve uygulama merkezi, oditoryum, sınıflar ve sosyal alanları kapsayacak şekilde tasarlanmıştır.

EEC'nin Rolü

Koç Üniversitesi Hastanesi'nin zayıf akım sistemlerini üstlenen Bordo Mühendislik, yangın güvenlik sistemlerinin kurulumu için EEC Enterge Bina Kontrol Sistemleri ile çalışmayı tercih etti. Davutpaşa lokasyonunda yer alan hastanenin 2013 Nisan ayında başlanan bodrum kat ve ilk bloktan oluşan ilk etabındaki çalışmalar 2015 itibariyle tamamlandı. Hastanenin 2. etabındaki inşa çalışmaları ile birlikte yangın güvenlik sistemlerinin kurulumu 2016 sonunda tamamlandı.

Teknik Yaklaşım

Hastanenin yangın ve güvenlik sistemleri için hizmet veren EEC, projenin üst düzey güvenlik gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, havalandırma ile duman tahliye ve yangın alarm sistemlerinin entegrasyonunu sağlamak için Edwards EST3 ürününü tercih etmiştir.

Projenin ilk ve ikinci etabında kullanılan dedektör sayısı 4000 adete yaklaşırken, 1200 adete yakın izleme noktası oluşturuldu. Yangın güvenlik sistemleri Fireworks grafik ekran yazılımı üzerinden denetlenebilir ve kumanda edilebilir şekilde hazırlandı. Koç Üniversitesi Hastanesi'nin yangın ve güvenlik sistemlerinin kurulumunu gerçekleştiren EEC, sistemin acil durum senaryolarının yönetiminde de görevlendirildi.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın