Başarı Öyküleri

İstanbul Cerrahi Hastanesi

İstanbul Cerrahi Hastanesi

İstanbul Cerrahi Hastanesi, sağlık vadisi olarak adlandırılan Fulya’da 1988 yılında kurulmuştur. 5.000 m² kapalı alana kurulu, 60 yatak kapasitesi, 6 ameliyathanesi, yoğun bakım ünitesi ve poliklinikleri ile A+ hizmet sunmaktadır. Hastalarının %25’i yurt dışından gelen hastanede ayda ortalama 18.000 hastaya hizmet verilmekte ve 500 ameliyat gerçekleştirilmektedir.

EEC'nin Rolü

Hastane elektromekanik sistemlerinin enerji verimliliği amaçlı yenilenmesi kapsamında, Johnson Controls (JCI) Facility Explorer (FX) serisi bina otomasyon sistemi ürünleri ile HVAC otomasyon sistemi yenilemesi 2016 yılında EEC tarafından yapılmıştır.

Teknik Yaklaşım

Hastane hijyen koşullarına uygun olarak tasarlanan HVAC otomasyon sistemi, ameliyathaneler, yoğun bakım, poliklinikler ve hasta odalarının havalandırma, ısıtma, soğutma ve nem kontrolünü 24 saat çalışma prensibine göre sağlamaktadır.

Hijyenik ortamlarda bakteri oluşumunu engellemek için doğru miktarda, doğru sıcaklık ve nem değerlerinde filtrelenmiş hava sirkülasyonu yapılması gerekir. JCI PCG serisi bina otomasyon sistemi DDC kontrol cihazları klima santrali kontrolü ile hijyenik alanların hava sirkülasyonu ihtiyacını sağlamaktadır. Buna ilave olarak ameliyathanelerde minimum hava debisi ve hava akışının daima koridordan ameliyathaneye olmasını sağlamak amacı ile JCI PCV serisi VAV kontrol cihazları kullanılmıştır. Merkezi yönetim cihazı olarak ise JCI FX serisi Network Supervisor cihazları kullanılmıştır. JCI FX Network Supervisor cihazları, endüstriyel tasarımı ve gömülü işletim sistemi ile 7/24 çalışabilecek şekilde tasarlanmış olup, dahili hafızası ile sistem alarm ve trend kayıtlarını tutar, standart bir WEB tarayıcı ile operatörün sistemi yönetmesini sağlamaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın