Başarı Öyküleri

Yatsan İzmir Fabrikası

Yatsan, İzmir

Yatsan, 45 yılı aşkın tecrübesi ile Tempur, Sealy, Serta, King Koil gibi dünya çapında bilinen yatak markalarının Türkiye’de tek, Avrupa ve Asya’da 10’dan fazla ülkede üreticisi ve dağıtıcısı konumundadır. Sadece Türkiye’de 100’e yakın satış noktası bulunan firma, dünyanın 50 ülkesinde tercih edilmektedir.

Yatsan İzmir Fabrikası, toplam 60 bin m2lik açık alan üzerine kurulu 22 bin m2 kapalı alanda çalışan bir yatak üretim tesisidir. Fabrikada 600'e yakın personel vardiyalı şekilde, yurtiçi ve yurtdışından gelen siparişleri karşılamak üzere 7/24 çalışmaktadır.

EEC'nin Rolü

Yatsan projesinde, Siemens Cerberus Pro Yangın Algılama ve Alarm Sistemi, Securiton ASD Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemi, Xtralis OSID Açık Alan Duman Algılama, FFE Fireray Işın Tipi Duman Algılama ve G+M Acil Anons ve Seslendirme çözümleri tercih edilmiştir.

Sistemlerin mühendislik, malzeme temini, kablolama altyapısı ve devreye alma hizmetleri EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından 3 ay süre içerisinde tamamlanmıştır.

Teknik Yaklaşım

Yatsan Fabrikasında EN54 standartlarına uygun sistem tasarımı yapılmıştır. Yangın alarm sisteminde toplam 500 civarında adresli dedektör, buton, modül ve bunları kontrol eden kontrol panelleri yer almaktadır. Proje kapsamında; biri üretim ve idari binayı kapsayan, biri sevkiyat alanını, biri de Pancar OSB alanı içerisindeki tesisi kapsayan olmak üzere toplam 3 kontrol paneli kurulmuştur. Güvenlik merkezine kurulan tekrarlama paneli ile tesislerdeki alarm ve olay izlemeleri sağlanmaktadır.

Tesisin erişim zorluğu yaşanan yüksek tavanlı ve yüksek raflı depolama alanları bulundurması sebebiyle, bu alanlara en uygun çözüm olan 15 adet SecuriRAS ASD Aktif Hava Çekmeli Duman Algılama çözümü sunulmuştur. Özellikle sevkiyat alanında ve hammadde deposu olan binalarda hava çekmeli dedektörler tercih edilerek, erken algılama sağlanmış ve ışın tipi dedektörler kullanıldığında raflara malzeme yükleme/indirme sırasında ışın kesilmesinden kaynaklı oluşabilecek hataların da önüne geçilmiştir.

Tekstil üretimi sebebiyle tesisin sünger, biye, elyaf, tela, pamuk barındıran yapısı ve tozlu alanlarda kaynaklanabilecek yanlış alarmları engellemek ve gereksiz iş durma sürelerinin önüne geçmek amacıyla OSID Açık Alan Duman Algılama ürünleri ile çözüm sağlanmıştır.

Üretim alanının kaynak yapılan bölümlerinde ise kaynak dumanından doğabilecek hatalı alarmları engellemek amacıyla probleme uygun çözüm olarak Lineer Tip Sıcaklık Algılama Dedektörleri tercih edilmiştir.

Üretim ve idari bina kısımlarına, tesisteki olası risk anlarında insanların doğru ve hızlı bir şekilde tahliye edilebilmesine imkân sağlamak amacıyla tüm merkezi ve saha üniteleri EN54 sertifikalarına sahip olan İsviçre menşeli G+M Acil Anons ve Seslendirme Sistemi kurulmuştur.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın