Başarı Öyküleri

Mercedes-Benz Türk Otobüs Fabrikası, İstanbul

Mercedes-Benz Türk Otobüs Fabrikası, İstanbul

Türkiye'nin en büyük otobüs fabrikası ünvanına sahip olan 360.000 m2 alana kurulu Mercedes-Benz Hadımköy Hoşdere Tesisleri Otobüs Fabrikası'nda; uluslararası standartlara uygun üretilen otobüslerin %80'i başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere 70'in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. Hizmette 20 yılı geride bırakan Hoşdere Otobüs Fabrikası, 3.000'den fazla kişiye istihdam sağlıyor.

EEC'nin Rolü

EEC, Mercedes-Benz Türk Otobüs Fabrikası için yangın algılama ve ihbar sistemlerinin kurulumu ile başladığı hizmetlerini 10 yılı aşkındır güvene dayalı şekilde sürdürmektedir. Mercedes yıllar içerisinde fabrikaları büyüdükçe eklenen yeni binaların yangın ve alarm sistemlerinin güncellenmesi için de EEC ile çalışmayı tercih etmiştir. Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası'nın yangın güvenliği, retrofit uygulamasıyla koruması altına alınmıştır.

Teknik Yaklaşım

Fabrikadaki boyama, daldırma, kaynak ve diğer üretim bölümlerinin yüksek hacimli olması ve projelendirme zorlukları göz önüne alınarak yangın algılama ve alarm sistemlerinde tamamen Mercedes'e özgün mühendislik çözümleri sunuldu. 

Avrupa'nın en büyük otobüs üretim fabrikası olan Mercedes Benz'in hassas algılama ihtiyacı olan endüstriyel bir tesis olması sebebiyle UTC Edwards EST3 Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri ve Xtralis Vesda Laser Plus aktif hava çekmeli duman dedektörleri tercih edildi. Vesda VLP tercih edilmesinin sebebi; noktasal tip yangın dedektörlerine göre 400 kat daha hassas olmasından kaynaklandı. Ofis binalarındaysa Edwards marka dedektör kullanıldı.

Hoşdere Fabrikası'nda fabrikanın enerji ihtiyacını karşılayan bir kojenerasyon merkezi bulunmaktadır. Fabrika içerisinde otobüsün montaj, boya, kaynak, enerji merkezi vb. gibi yüksek hassasiyet gerektiren farklı bölümlerine ayrı ayrı en uygun yangın ve güvenlik çözümleri sunuldu. Laboratuvar alanlarındaki nem ve sıcaklık algılama sistemlerinde Johnson Controls ürünleri kullanıldı. Nem ve sıcaklık değerleri sürekli izlenip raporlanacak ve eşik değerler için sürekli alarm takibi yapılacak şekilde planlandı.   

Fabrikanın bina sayısı arttıkça yeni yangın ve güvenlik noktaları sisteme eklendi, tüm binalar arasında bulunan fiber optik kablolar ile desteklenen network ağına entegre edildi.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın