Başarı Öyküleri

Henkel Kocaeli Fabrikası

Henkel, Kocaeli

Henkel tüm dünyada yapıştırıcı, kozmetik, deterjan ve ev temizlik kimyasalları üretiminde faaliyet göstermektedir. Türkiye'deki ilk tesisi 1963 yılında Gebze'de kurulan ve sonra Türk Henkel ismini alarak büyüyen firma, üretimine Çayırova'da devam etmiştir. GEBKİM’deki 35 dönümlük araziye kurulu 20.000 m² kapalı alana sahip tesisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

EEC'nin Rolü

EEC, Henkel Anatolia projesinin Yangın Algılama ve Alarm, Acil Anons ve Seslendirme, Geçiş Kontrol ve CCTV sistemlerinin kurulumunu yapmıştır.

Sistemlerin mühendislik, malzeme temini ve devreye alma hizmetleri peyderpey ilerleyen proje süreciyle birlikte eş zamanlı tamamlanmıştır.

Teknik Yaklaşım

Ziton Yangın Algılama Sistemi tesisin özel gereksinimlerine uygun, ortam koşullarını gözetecek şekilde farklı tip cihazlarla kurulmuştur. Sistem dahilinde 200’ü aşkın noktasal tip dedektör, 70 civarı ihbar butonu, 4 looplu 2 ayrı kontrol paneli ve tekrarlayıcı panel bulunmaktadır.

Tesisin üretim özelliklerine uygun şekilde hassas duman algılaması için hava çekmeli duman dedektörü kullanılmıştır. Proses dumanından kaynaklı olarak noktasal tip dedektör kullanımının uygun olmadığı bölümlerde kablo tipi sıcaklık algılama sistemleri tercih edilmiştir. Geniş alanlı ve yüksek tavanlı palet bekleme gibi bölümlerin yangın hassasiyeti dikkate alınarak ışın tipi dedektörler ile çözüm sunulmuştur. Akü odalarının riskleri ve yapısal özelliklerine uygun exproof dedektörler ve hidrojen dedektörleri tesis edilmiştir. Kimyasal madde bulunan depolarda parlayıcı ürünlerin bulunması sebebiyle exproof alev dedektörleri konumlandırılmıştır.  

Tesisin farklı mahallerindeki ihtiyaçlara göre sıcaklık sensörü, kablo tipi, ışın tipi, alev tipi ve hava çekmeli dedektörler ile hızlı ve stabil çalışan alternatif algılama çözümleri uygulanmıştır.

Tesis geneline, olası risk anlarında insanların hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesini sağlamak amacıyla EN54 sertifikalı cihazlarla Bosch Acil Anons ve Seslendirme Sistemi kurulmuştur.

CCTV Sistemi kapsamında tüm tesis içinde prosesleri kontrol edebilmek amacıyla ve tesis parseli dışında kör nokta kalmayacak şekilde bir projelendirme yapılmış ve özel alanlar için yüksek çözünürlüklü kameralar tercih edilmiştir. Tesisten içeri izinsiz araç giriş-çıkışını engellemek ve otoparkların kontrolünü sağlamak amacıyla da plaka tanıma sistemi kurulumu yapılmıştır.  

Acil çıkış kapılarından yetkisiz geçişlerin önlenmesi, olası alarmların hızlı ve kolay teyit edilebilmesi için geçiş kontrol güvenlik sistemi ve CCTV sistemi arasında entegrasyon sağlanmıştır.  

ATS 8600 Grafik İzleme Yazılımı üzerinden tesisin yangın ihbar sisteminde oluşabilecek alarm ve arızaların yatay planlar üzerinde nokta bazında takip edilebilmesine olanak sağlanmıştır.

 

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın