Başarı Öyküleri

Anadolu Efes Ankara Bira Fabrikası

Anadolu Efes Ankara Bira Fabrikası

Anadolu Efes, portföyündeki 18 marka ile Türkiye’nin en büyük bira üreticisi ve pazar lideridir. Ankara Bira Fabrikası Anadolu Efes grubunun dördüncü bira fabrikası olarak 1995 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

1966 yılında İstanbul’da kurulan Anadolu Efes, 60’a yakın markası ile Avrupa’nın en büyük 5’inci, dünyanın ise 15’inci bira şirketi konumundadır. Türkiye’de 3 bira fabrikası, 2 malt fabrikası ve 1 şerbetçiotu işleme tesisi ile sektörün lideri konumundadır.

Ülkemizde sosyal ve kültürel gelişime katkıda bulunmayı kendine hedef edinen Anadolu Efes, 1976 yılında İstanbul'da Efes Pilsen bira markasının sponsorluğunda bir spor kulübü kurmuştur. Türkiye ve Avrupa kupalarında kazanmış olduğu başarılar ve yetiştirmiş olduğu basketbolcular ile spor kamuoyunun basketbola ilgi duymasını sağlamıştır. 

EEC’nin Rolü

EEC, Anadolu Efes Ankara Bira fabrikası projesinde, Yangın Algılama ve Alarm Sistemi çözümü oluşturmuştur. Yangın Algılama ve Alarm Sistemi’nde gelişmiş kontrol ve haberleşme teknolojileri, akıllı algılama özellikleri ve benzersiz ayakta kalma özellikleriyle sektöründe rakipsiz olan UTC Edwards ürünlerini kullanmıştır. Buna ek olarak lazerli ve hava çekmeli dedektörleri ile Fireray5000 ışın tipi dedektörler kullanılmıştır. EEC, EN54 standartlarına uygun bakım çalışmalarını da teknik servis kadrosuyla gerçekleştirerek sistemin ilk günkü hassasiyette çalışmasını sağlamaktadır.

Teknik Yaklaşım

Üretim binası, idari binalar ve fermantasyon tesisinden oluşan fabrika genelinde 1 adet EST3 ana kontrol paneli ve 1 adet tekrarlama panelinin oluşturduğu network bulunmaktadır. Genel alanlarda adresli noktasal dedektörlerin yanında daha geniş hacimlerde koruma yapma ve erken algılama yapma imkanı sunan lazerli ve hava çekmeli çok hassas duman dedektörleri kullanılmakta ve olası yangın emarelerinin en erken safhada algılanması amaçlanmaktadır. Yüksek tavanlı mahallerde 20 adet Fireray5000 ışın tipi dedektör ile yangın algılaması yapılmaktadır.

Sistemi oluşturan paneller ve adresli saha elemanları tek bir noktada kurulu bulunan FireWorks Grafik İzleme yazılımı ile kontrol edilebilmektedir. Yazılım alarm ve arıza mesajlarını öncelik sırasına göre operatörlere ileten bir merkez olmakla beraber, dedektörün yerini otomatik olarak fabrika planları üzerinde göstererek müdahale için araştırma süresini de kısaltmaktadır. FireWorks yazılımı ile tüm adresli cihazların kirlilik seviyesi raporlanabilmekte bu sayede sistem genelinde bakım ihtiyacı izlenebilmekte ve bakım periyoduna karar verilebilmektedir.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın