Başarı Öyküleri

Akınal Tekstil, Gaziantep

Akınal Tekstil, Gaziantep

Gaziantep'te bulunan Akınal Sentetik Tekstil San. Ve Tic. A.Ş (Asnonwovens) 1999 yılında kurulmuştur. Akınal Sentetik 1000’den fazla çalışanı ile tüm merkez ve üretim tesisleri Gaziantep’te olmak üzere 200.000 m² kapalı alan ve 450.000 m² arazi üzerinde faaliyet göstermektedir.

EEC'nin Rolü

EEC, Akınal Sentetik Tekstil Fabrikası projesinde, Yangın Algılama ve Alarm Sistemi çözümü oluşturmuştur. Edwards EST3 İnteraktif Yangın Algılama Sistemleri, SecuriRAS ASD Aktif hava çekmeli duman dedektörleri, Xtralis firmasının geliştirdiği OSID (Open-Area Smoke Imaging Detection) ürünleri tercih edilmiştir.

Teknik Yaklaşım

Tesis içerisinde farklı bloklarda tesis edilmiş 10 adet Edwards EST3 İnteraktif Yangın Algılama ve Kontrol Panelleri bulunmaktadır. Yangın Alarm Kontrol Panelleri kendi aralarında Peer-To-Peer Network olarak çalışmaktadır.

Edwards EST3, Yangın alarm sistemi en üst seviyede karşılık verecek özelliklere sahiptir. Fonksiyon ve kapasite olarak sürekli gelişim göstermekte ve değişen ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

Tesisin tüm gereksinimleri ve prosesten kaynaklı durumlar dikkate alınarak EN54 standartlarına uygun sistem tasarımı yapılmıştır. Sahada ekipman olarak; 800 adet Signature Serisi dedektör, 300 adet Signature Serisi buton, ve 370 adet Signature Serisi izleme ve kontrol modülleri kullanılmıştır.

Zorlu ortam koşullarının olduğu, ve ulaşım zorluğu olan yüksek tavanlı bölgelerde özel tip duman algılama dedektörleri kullanılmıştır. 102 adet SecuriRAS ASD Aktif Hava Çekmeli Duman dedektörü ve Xtralis OSID Işın tipi duman dedektörleriyle de desteklenmektedir.

Tesis genelinde ortam ses seviyesinin normal olduğu bölgelerde 280 adet flaşörlü siren, ortam ses seviyesinin yüksek olduğu kısımlarda ise yüksek ses seviyesine sahip yüksek desibelli (120db) flaşörlü sirenlerden 80 adet kullanılmıştır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın