Başarı Öyküleri

Abdi İbrahim İlaç Fabrikası ve Lojistik Merkezi, İstanbul

Abdi İbrahim İlaç Fabrikası ve Lojistik Merkezi, İstanbul

Abdi İbrahim, endüstriyel binalar ve ilaç üretim tesislerinde duayen olarak kabul edilen Dante Benini tarafından tasarlanan ve İstanbul Esenyurt'ta 2000 yılında faaliyete geçen yüksek teknolojiye sahip yeni tesisiyle çağın öncülüğünü yapmaktadır. Dünyanın en son üretim teknolojileri kullanılarak 100 milyon dolarlık yatırımla 87000 m 2 alana kurulan tesis, 2 vardiyalı çalışma şekliyle yılda 350 milyon kutuya ulaşan kapasitesiyle dünya çapında örnek tesis olarak gösterilmektedir. Tesiste kullanılan tüm üretim ekipmanları en son teknolojiye sahip olup, Abdi İbrahim bu tesisiyle modern ve çevre dostu teknolojileri kullanarak yüksek kalitede ilaç üretmektedir.

EEC'nin Rolü

EEC, Abdi İbrahim İlaç Fabrikası projesinde, Yangın Alarm Sistem çözümü oluşturmuştur. Yangın alarm sisteminde, gelişmiş kontrol ve haberleşme teknolojileri, akıllı algılama özellikleri ve benzersiz ayakta kalma özellikleriyle sektöründe rakipsiz olan UTC Edwards ürünlerini kullanmıştır.

EN54 standartlarına uygun sistem tasarımını yapmış, hizmete alma çalışmalarını tamamlamış, kullanıcı eğitimi ve sistem teslimini gerçekleştirmiştir. EN54 standartlarına uygun bakım çalışmalarını teknik servis kadrosuyla gerçekleştirerek sistemin ilk günkü hassasiyette çalışmasını sağlamaktadır.

Teknik Yaklaşım

Aynı kampüs içerisinde bulunan farklı binalarda peer-to-peer network olarak çalışan UTC Edwards Yangın Alarm Kontrol Panelleri bulunmaktadır. Bu panellere bağlı Signature Serisi dedektörler yer almaktadır. UTC Edwards siteminin ekransız kablo ile çalışabilme yeteneğine de sahip Signature Serisi dedektörleri; kendi bünyelerindeki mikro-işlemcileri vasıtasıyla bir, iki ya da üç sensörden gelen bilgileri zaman boyutunda işleyerek uzun testler sonucu elde edilmiş ve hafızalarına yüklenmiş yangın algoritmaları ile karşılaştırırlar ve yangın olup olmadığına kendileri karar verirler.

Yangın Alarm Sisteminin bünyesinde ayrıca söndürme sistemi ekipmanlarını izleyen, duman tahliyesinde kullanılan mekanik cihaz kontrolü sağlayan, yangın senaryosu gereği diğer sistemlerin kontrolünü yapan izleme ve kontrol modülü yer almaktadır.

Noktasal tip dedektörlerle duman algılamasının zor ve sonuçlarının yetersiz kaldığı noktalarda VESDA Aktif Hava Çekmeli Duman Dedektörleri ve Işın Tipi Duman Dedektörleri kullanılmıştır.

Projeye özel olarak tasarlanan UTC Edwards'ın FireWorks Grafik İzleme/Kontrol Yazılımından, binanın CAD planları üzerine işlenen tüm yangın alarm sistemi ekipmanları izlenilip kontrol edilmektedir. Bu yazılım ile olası bir alarm durumunda olaya hızlı müdahale imkanının yanı sıra mimari planlar üzerinde detaylı inceleme esnekliği sağlanmaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın