Oteller ve Turizm Tesisleri

AC Hotel by Marriott İstanbul Maçka

14 Şubat 2023
AC Hotel by Marriott İstanbul Maçka

Beşiktaş Akaretler yokuşunda yer alan AC Hotel by Marriott İstanbul Maçka, 98 odası ve 50 personeli ile 2014 yılından bu yana misafirlerine hizmet veriyor. Otelin Yangın Algılama ve Alarm Sistemi (Eaton), Acil Anons ve Seslendirme (G+M), Geçiş Kontrol ve Güvenlik (Carrier Aritech), CCTV ve IP Video (Carrier Truvision), Bina Otomasyon ve Yönetim Sistemleri (Jonhson Controls) EEC tarafından kuruldu.

EEC’yi, Henkel Çayırova Fabrikası’ndaki görev geçmişim sebebiyle çok uzun yıllardır tanıyordum, orada hiçbir sıkıntı yaşamamıştık. AC Maçka’daki görevime otel açıldığında başladım, geldiğimde EEC sistemleri kurmuştu. Kalan ufak tefek son işleri birlikte yürüttük. O gün bugündür birlikte çalışmaya devam ediyoruz.

Binamızı, eski Taşlık Otel kapanınca başka bir firma almış. Tüm elektrik-mekanik işlerini bir müteahhitlik firmasına vermiş, o da kapanınca işler yarım kalmış. Yöneticilerimiz bu yarım inşaatı devralmış, hazırlığına başlanan sistemler ne ise onunla devam etmişler. O dönem yangın ve güvenlik sistemlerini denetlemeye Amerika'dan Marriott’un iş güvenliği uzmanı da geldi. EEC anahtar teslim ilerlediği için yurtdışındaki standartlara göre istenilen tüm ek düzenlemeleri yaparak beklentilerine uygun şekilde teslim etti.

Yangın algılama sisteminden memnun olmamak mümkün değil.

Aslında EEC’yi bildiğim için çalışmaya gönlüm rahat ve güvenerek başladım. Aldığım hizmetten gerçekten memnunum. Çünkü ihtiyacımız olduğu anda sorunumuzu çözebilmesi önemli. Bu güvenlik başka şey değil, anında müdahale etmek gerekiyor.

Her zaman herkese söylerim, burada herşey bir tarafa yangın sistemi bir tarafa. Gerçekten son derece rahatım, sistemimiz kaliteli ve güzel çalışıyor. Kullandığımız Cooper/Eaton kullanıcıya kolaylık sağlıyor, çok sık arıza yapmıyor. 8 senedir belki 2-3 kez dedektörler haricinde bir arıza geçmişi olmadı. Bu bakımdan da faydalı. Sistemden memnun olmamak mümkün değil. Projeyi kim çizdiyse, montajı kim yaptıysa, malzeme seçimini kim nasıl yaptıysa bu binaya uygun seçimler yapılmış ve iyi iş çıkarmışlar.

Sistemlerimizin sağlıklı çalıştığını görmek bize gerçekten güven veriyor.

Tam anlamıyla ihtiyacımıza göre ürünler, gerekli olan her zor şartta görevini yaptı ve bizi zorda bırakmadı. İstenilen de budur zaten.

Sistemlerimizin sağlıklı çalıştığını görmek bize gerçekten güven veriyor. Çünkü bu risk her an yaşanabilir, gece de olabilir, Allah korusun o an orada biri olup başına bir şey gelebilir. Bugüne kadar boşuna yatırım yapmadığımızı görüyoruz.

İhbarın doğru yerden gelmesi de çok önemli. Örneğin, misafirler odasına giderken çocuğun dikkatini çekiyor ve meraktan butona basıyor, bilgi doğru yerden ve hemen geldiği için kontrol edebiliyoruz. Mesela, duşlarımızın kapısı cam ve açık kullandıklarında buhar odaya doluyor. Duman alarmı aldığımız için uyarabiliyor, odanın boya ve mobilyasının zarar görmesini engelleyebiliyoruz, bu açıdan maddi faydası oluyor.

Benzer bir durum, sigara içilen ve içilmeyen katlarımız ayrı ama bazı yabancı müşteriler odalarda nargile bile yapabiliyor. Aslında odalarda ne olup bittiğini kontrol etmeniz mümkün değildir. Ancak sistem sayesinde duman tespit edilince hemen alarm devreye giriyor, olası risklere karşı kurallarımızı hatırlatıp müşteriyi uyarabiliyoruz. Ayrıca sistemin çalışırlığını da tekrar tekrar test etmiş oluyoruz.

Hep “iyi ki otelimizde bu yangın algılama sistemi var” diyorum.

Bizim için misafirlerin ve çalışanların güvenliği açısından yangın sistemi gerçekten çok önemli. Yılda 2 kez yangın sistemimize bakım yaptırıyoruz. Marriott global politikası gereği sistemlerin dört dörtlük çalışmasını istiyor, düzenli ve ciddi şekilde denetliyor. En başta sistemleri denetlemeden zaten marka ismini vermiyor, sonra da senede bir iki kez denetliyor. Biri misafir gibi odaya yerleşip oteli geziyor, inceliyor, notunu veriyor sonra kendini tanıtıyor. Sorun yaşamadan geçiyoruz, çünkü tüm ekipmanı her bakımda tek tek test ediyoruz.

Hep “iyi ki otelimizde bu sistem var” diyorum. Çünkü başka otellerde de arkadaşlarım var, biliyorum ki bizim yangın sistemimiz İstanbul’daki birçok otelinkinden çok daha güvenilir. Gerçek uygulamalarla iyi çalıştığı birebir denenmiş bir sisteme sahibiz.

Kartlı geçiş ve kamera sistemlerimiz görevini layıkıyla yapıyor.

Otelimizin kartlı geçiş ve CCTV sistemlerinin kurulumunu da EEC ile yaptık. CCTV sistemindeki ürünler 8 seneden beri aktif ve şu ana dek hiçbir şikâyetim olmadı. Sadece kimisi artık ömrünü tamamlıyor ama şimdiye dek görevlerini layıkıyla yaptılar diyebilirim.

Koridorlarımızda her nokta kontrol altındadır. Çünkü otelimizin güvenlik anlayışına göre kartınız ile sadece odanızın katına çıkabilirsiniz, farklı bir kata çıkmamanız gerekir. Yangın merdivenlerini kullandıklarında farklı kata çıkma ihtimali var. Dolayısıyla misafir konforu ve güvenliği söz konusu. Kamera sisteminiz iyi çalışıyor ve kontrolünü sağlıyorsanız herkes her katta dolaşamaz, görüp uyarma imkanına sahipsiniz demektir.

Kartlı geçiş sistemini şu anda ihtiyacımız kadar kullanıyoruz, görevini sorunsuz yapıyor. Otelimizde genel ve özel alanların farklı kuralları var. Personelin girmesi ve girmemesi gereken yerler var. Kartınız var ama o bölgeye girmemeniz gerekebilir. Bunu yine kurulum sürecinde sizden aldığımız bir yazılım sayesinde takip edebiliyoruz. Hangi kapıdan kim girdi, kim çıktı, hangi saatte oradaydı tespit edebiliyoruz. Sistemin kapasitesinin çok daha fazla biliyoruz ama son zamanlarda mevcut bilgisayar sistemimizle ilgili bir yenileme gerektiği için bazı özelliklerini tam anlamıyla kullanamıyoruz. Bu konuda yeni yatırım planları var, yeni bilgisayarlara geçtikten sonra yazılımı tekrar aktif kullanabileceğiz.

Bu düzenlememizden sonra kamera sistemini de entegre kullanabiliriz. Örneğin bir kapı açıldığında, o bölgenin kamera görüntüsünün güvenlik ekranına otomatik düşmesini sağlayabiliriz. Takip önemli ve entegrasyon ile daha kontrollü olacağı için elbette faydası var.

Seslendirme sistemimizi pandemi sürecinde yeniledik.

Mevcuttaki yangın ihbar hoparlörlerimiz ile müzik yayınını birbirinden ayırıp G+M markanızla bir müzik yayın sistemi kurduk. Bu hoparlörlerin ses kalitesi ile müzik yayınımız çok daha farklı hale geldi. Volume kontrolör ile kullanıcılar kendi kulağına göre ayarını yapabilsin diye iki ayrı sistem olarak kullanıyoruz. Kullanım kolaylığı açısından bize faydalı oldu.

Pandemide kapalıydık, o dönem birkaç şirketten teklif aldık ve yine EEC’de karar kıldık. Onaylar sonrası temini, sevki, kablolama çalışmaları gibi her şeyi birlikte planlayarak o süre içinde bitirdik.

Otomasyon sistemimiz sayesinde aynı anda birkaç işi birden yapabiliyoruz.

Otomasyon ile binamızı kontrol etmem çok hızlı ve kolay, yoksa tüm binayı dolaşmam gerekecekti. Çatıdaki, ön ve arka taraflardaki pompaları çalıştırmak için her sabah inip çıkmam gerekirdi. Her şeyi manuel yapmak zorunda kalsak işlere yetişmek zor olurdu, daha fazla eleman gerekirdi.

Mesela, kazanlarımızın 55 derecede sabit kalmasını istiyoruz. Sistem, kazanı sıcaklığına göre devreye alıyor, kapatıyor, tank vanalarını %10 - %30 vs. gerektiğince açıyor. Bu takip hassas ve anlık olmalı, sistem olmasa 24 saat bir nöbetçinin izlemesi gerekirdi. Biz şu an oturduğumuz yerden otomasyon sistemi ile cihazları yönetebiliyor, kontrol odamızdaki kamera sisteminden izleyebiliyor, aynı anda birkaç işi birden yapabiliyoruz.

Bina otomasyon sistemimiz çok kaliteli ve detaylı bir program. Önceki otelimde bu sistemi kullandım biliyorum. Kurulumda müteahhit ekibinin isteklerine göre sınırlı kalmış, bana göre bazı eksikleri var, örneğin neden ben klimaları sabitleyip kilitleyemiyorum diyorum. Sistemin daha neler yapabileceğinin farkındayız, kapsamlı kullanabilsek daha fazla faydalanabiliriz.

EEC ekibine 7/24 ulaşıp danışabiliyorum.

Satış yöneticilerine aradığımızda ulaşabiliyoruz. Bizim için gereken araştırmaları yapıp, yönlendiriyorlar. Teknik ekibin acil durum telefonunu biliyorum ama şimdiye kadar hiç kullanmadım. Kafama takılan ne varsa ilgili kişilere 7/24 ulaşıp, danışabiliyorum. Odaya müşteri girecekse, sorunu anlık çözmem gerekiyorsa beni yönlendirmelerini istediğimde gelmelerine gerek bile kalmadan yardımcı olabiliyorlar.

Bakıma gelen ekibinizden memnunuz.

Yılda iki bakımımız var. İlkinde tüm buton ve dedektörleri, ikincisinde odalardaki ekstra damperlerimizi test ediyoruz. Bakıma gelen arkadaşlarımız hep aynı kişiler olduğunda nerede kaldık, ne tespit ettik biliyor hem yapıyı hem süreci bildiği için bize kolaylık oluyor. Hatta personel eksikliğimizde EEC’den gelenlerin sabit kişiler olması bize avantaj kazandırıyor. Daha hızlı daha derli toplu ilerleyebiliyoruz. Ekip değişkenlik gösterdiğinde binayı ve işleyişinizi bilmediği için eşlik etmek gerekiyor. Hem benim hem onun işi plandan daha uzun sürebiliyor. Değişiklik yavaşlatsa da ekibin çalışmasından hep memnunuz.

İhtiyaç temininde problemim olmadı.

İş teslimi veya ihtiyaçların teminiyle ilgili hiçbir problemim olmadı bugüne kadar. Mesela test esnasında dedektör arızası tespit edildi, hemen aynı gün talep edildi. Kısa sürede fiyat teklifleri geldi. Gecikme oluyorsa satın alma süreçlerimiz sebebiyle bizden kaynaklı olabiliyor.

Marka kalitesine ve hizmete göre fiyatlar normal.

Her markanın kalitesi ve bilinirliğine göre bir piyasa fiyatı vardır. Kimisi ürünü satıyor, sonra ne servisi ne de ürünü bulabiliyorsunuz. Bu yüzden şu an piyasadaki diğer markalara ve aldığımız hizmete göre rakamlar normal, öyle büyük rakamlar değil. Yeni bir sisteme ihtiyacımız olsa yine aynı markanın güncel modelini tercih ederdim.

8 seneden beri gerçekten sıkıntısız, dertsiz bir sistemimiz var ve rahat ediyoruz.

Tavsiye ediyorum, çünkü bakın ben kötü çalışan çok ilkel sistemlerle de çalıştım. Sistem var, çalıştırıyorsunuz ama arkanızı döndüğünüzde pat diye bir problem çıkıyor, farkına bile varamıyorsunuz. Burada ise 8 seneden beri gerçekten sıkıntısız, dertsiz bir sistemimiz var ve rahat ediyoruz.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın