İş Merkezleri ve Plazalar

Mistral İzmir Toplu Yapı Yönetimi Teknik Müdürü ile EEC müşteri deneyimini konuştuk.

23 Kasım 2022
Mistral İzmir Toplu Yapı Yönetimi Teknik Müdürü ile EEC müşteri deneyimini konuştuk.

Mistral İzmir 216 metre yüksekliğinde ve 124 bin m2 kapalı alana sahip olup, 47 katlı ofis kulesi ve 10 katı otel kullanımlı 37 katlı konut kule şeklinde iki kuleden oluşmaktadır. Tesis yoğun bir şekilde kullanıcı ve ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

İzmir’in en yüksek binalarından biri olma unvanı taşıyan Mistral İzmir’de, EDWARDS Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri kullanılmaktadır.

EEC ile iş birliğine başlarken deneyimlerinden dolayı tereddüt etmedik.

Mistral İzmir’de yangın algılama ve alarm sistemleri bakım hizmetleri için 2019’dan bu yana EEC ile çalışmaktayız. Tabii ki yılların tecrübesi ile sektörde olan bir firma olduğu için, İzmir’de, İstanbul’da ve ülkenin çeşitli lokasyonlarında yürütmüş olduğu projeler zaten ortadaydı, iş birliğine başlarken tereddüt etmedik.

Sistemi sürdürülebilir ve izlenebilir hale birlikte getirdikten sonra da periyodik bakımlarımıza başladık.

Sistemin Esnekliği En Önemli Özelliği

Sistemin esnekliği bizim için ilk önemli özelliği, çünkü ofis kulemizde tadilatlar devam ediyor ve yapımıza sürekli yeni firmalar katılıyor. Her gelen kuruluş kendine özgü bir mimari bakış açısıyla ofisini tasarlıyor. Dolayısıyla ürün yerleşimleri yeni baştan ona uygun bir düzende ve ona uygun şekilde planlanıyor, kurulum için saha süreçlerine uyumlu çalışılıyor. En güzel özelliği, hızlı ve küçültüp büyütülerek esnek şekilde devreye alınması diyebiliriz, çünkü bizim için farklı düzenlere uygun ve rahat bir yapıda kurgulanabilmesi en önemlisi. EEC ekibinin deneyimleri ve güçlü yetkinlikleri ile projeleri doğru şekilde birlikte yönetebiliyoruz.

Özetle kuleyi dikey bir tren gibi düşünecek olursak; bu lokomotif sürekli hareket ediyor ve belirli bir hızla gidiyor, yeni gelen değerli ve deneyimli firmalar bizim hızımıza senkron olarak yapıya dahil oluyor. Burada EEC ekibinin desteği ile proje açısından büyük bir sorun yaşamadan ve bu hıza senkron şekilde eşleşmeyi tamamlıyor ve sistemimize entegrasyonunu sürdürebiliyoruz.

Adreslenebilir Yapısı Ekibimize Zaman Kazandırıyor

Sistem, tüm ekibimiz için faydalı. Çünkü kolay ve adreslenebilir yapısı sayesinde alarmın doğruluğunu noktasal açıdan hızlı bir şekilde teyit edebiliyoruz. Alarm nereden geldi, doğru mu, yanlış mı kontrol edilebiliyor. Bu bizlere doğruluk ve hız kazandırıyor, iletişim kazalarının önüne geçebiliyoruz. Ekipmanlar kolayca sökülüp takılabiliyor ve temizliği rahat yapılabiliyor.

Bir de tabii FireWorks Grafik İzleme Yazılımı ekranının işlevsel oluşu faydalı, bize kirlilik seviyelerini ve diğer tüm durumları izleme imkânı sağlıyor. Cihazlar intelligent sisteme sahip olduğu için haberleşebiliyor. Sahadan geri bildirimleri takip etme imkânı sunuyor. Dolayısıyla yanına gitmeden fikir sahibi olabiliyoruz. Raporlama çekebiliyoruz, olay kayıtlarına hâkim oluyoruz.

EEC ile Çalışmak Standartları Uygulamak Açısından Avantaj Sağlıyor

EEC ile çalışmanın faydasını ise şöyle görüyorum, EN54-14 standartlarına harfiyen uymak ve uygulamak tarafında bir endişemiz olmuyor. Kullanıcılarımızı doğru şekilde yönlendirebiliyorlar. Bir hata yapıldığında veya işin kolayına kaçmaya çalıştıkları zaman standartlarla onların önünü rahatlıkla kesebiliyor, bu benim açımdan büyük avantaj sağlıyor.

Ürün Kalitesi ve Özellikleri Beklentilerimizle Uyuşuyor

Ürünlerin dayanıklılığı iyi, malzemesi açısından ürün mukavemetli, kontak ömürleri iyi, kalite açısından bir sorun yok. Fiyat olarak belki rakiplerine göre yüksek kalabilir. Fiyat kalite performansı açısından 5 üzerinden 3 denilebilir. Çünkü rakipler daha ucuz ürünler satmaya başladılar, nasıl yapıyorlar bilemiyorum ama bir şekilde yapıyorlar. EDWARDS ürünlerinin özellikleri de beklentilerimizle uyuşuyor, bizim için mükemmel.

Taleplerimiz Zamanında Çözülüyor

Teslim edilme süresini değerlendirmek işe göre değişir. Çünkü isteklerimiz biraz karışık ve spesifik oluyor ve genelde hep bir sorun üzerine talepte bulunuyoruz. Sorunlarımız evet çözülüyor, karşılığı bazen maddi durumları zorlasa da tabii ki çözülüyor. Burada kurulumu EEC yapmadı ama diğer şantiyelerde EEC yapıyor ve devreye alma süpervizyon hizmetleri veriyor, oradaki iş kapatmalarda da bir sorun olmuyor.

Diğer Sistemlerimiz için Destek Alabileceğimizi Bilmek Güven Veriyor

EEC’nin sistem çeşitliliğini biliyoruz, sorunları kendi teknik ekibimizle çözüyoruz. Henüz ihtiyacımız olmadı. Yine de arıza halinde gerekirse biliyoruz ki bir telefonla burada olacaklar, bu güven bize yetiyor.

Satış Ekibinizle Aynı Dili Konuşabiliyor, Teknik Ekibinize Her An Ulaşabiliyoruz

Satış ekibinizle olan bu sağlıklı iletişim, yönetim desteği ile burada iyileştirmelere imkân sağladı. Benim de algım değişti, çoğu açıdan bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Daha teknik ve aynı dili konuşabiliyoruz, sorunlarımıza daha hızlı ve güven verici yaklaşıldığını hissedebiliyoruz.

Artık birlikte yangın tarafında proje üretiyoruz. Mesela şimdi aydınlatma otomasyonu çalışabiliyoruz. Bu bizler için çok güzel bir avantaj, diğer sistemlerle ilgili de çözüm ortaklığı kurabileceğimiz anlamına geliyor.

Teknik ekibinizden Orçun Bey 3,5 yıldır bizimle ve gece gündüz telefonu hep ulaşılabilir. Bu da bana ve diğer ekip arkadaşlarıma güven veriyor, bu konuda kendisine teşekkür ederim. Hatta bizim gönlümüzden geçen keşke haftada bir gün burada bizimle sabit olsa diyebiliriz.

Bakım Ekibi Pandemi Bilincine Uygun Davrandı

Bizi en çok zorlayan konulardan biri pandemi dönemi oldu. Bazı alanlardaki dedektörlerin kontrolleri kolay olmadı ama olumsuzluk yaşanmadan başarılı şekilde tamamlandı.

EEC pandemide gündemi yakından takip ettiğini hissettirdi. Evraklarını biz daha istemeden, içeri girmeden önce kendileri gerekli kurumlara gönderdiler. Bu bile büyük bir avantaj. Aşı kartları ve diğer gerekli belgeleri, aldığı eğitimlere kadar gönderdiler. Pandemi döneminde gereken bilinçteydiler, yakın temastan hep kaçındılar, kendilerini de bizleri ve ekip arkadaşlarımızı da korudular. O süreci hep beraber iyi yönettiğimizi düşünüyorum.

Ürünü ve EEC’yi Tavsiye Ediyoruz

Ürün açısından Edward’ı kesinlikle tavsiye ederiz. Kullanımı kolay izlenebilir, şeffaf bir program. Olay kayıtlarını rahatlıkla ortaya dönebiliyor, adli bir olay olsa bile hemen dataları çekebiliyoruz, isteklerimize cevap veriyor.

Yangın Algılama Olmazsa Olmaz mı? Evet Olmaz.

Misafirlerimiz yeni bir ofis tasarladığında tüm inşaatlarını bitirmiş olsalar da henüz yangın algılama sistemi yoksa, şartnamemize göre kullanıma açmıyoruz. Bu konuda o kadar katıyız. Hatta mal sahipleri veya tasarımcılarla bir araya gelip konunun önemi anlatıyoruz. Kulemizde kaçış senaryoları vs. açısından çok hassas bir yaklaşım vardır, senaryo testlerine eğitimlere de çok önem veriyoruz. Yangın algılama olmazsa olmaz mı? Evet, olmaz.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın