Endüstriyel Tesisler

Danone Teknik Servisler ve Projeler Müdürü ile EEC'yi Konuştuk

04 Ekim 2022
Danone Teknik Servisler ve Projeler Müdürü ile EEC'yi Konuştuk

Danone, 1998'de Tikveşli firmasının satın alınmasıyla hızla gelişen ve büyüyen Kırklareli fabrikasında 27 Bin m2’lik kapalı alanda 300’ün üzerinde çalışanıyla yılın 365 günü 7/24 çalışma prensibiyle sütlü ürünler üretmektedir. İhtiyaçların değişmesi ile birlikte parçalı olarak büyüyüp genişleyen tesiste yeni düzenlemeler ve renovasyonlar gerçekleştirilmeye devam edilmektedir. EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri Danone’nin yangın algılama ve alarm sisteminin kurulumunu ve kartlı geçiş sistemiyle entegrasyonunu yapmıştır.

Bir yangın algılama projesinde bizim için en önemli olan şey başından sonuna kadar tüm ihtiyaçlarımıza tam olarak karşılık verecek ve planlanan şekilde sistemleri kurup teslim edecek bir firmayla çalışıyor olmamız. İşletme sırasında ise cihazların sık arıza yapmıyor olması veya yanlış alarm vermiyor olması.O yüzden bizim en büyük beklentimiz “iyi çalışan bir sistem” olması ve her alanın ihtiyaçlarına uygun tasarlanması.

Biz EEC’yle birlikte çalıştığımız projelerde hiç sorun yaşamadık diyebiliriz. Bu da EEC’nin, kafamızdaki tereddütleri en iyi şekilde giderdiğini gösteriyor. Yanlış alarmların olmaması sayesinde  hem üretimde zaman kaybımız olmuyor hem de sistemin güvenilirliği zedelenmemiş oluyor.

Sıfırdan bir proje kurmaktan daha zorlu olan revizyon projelerinde hızlı ve sağlıklı sonuçlar aldık.

Danone gibi gıda tesisleri çok dinamik bir yapıda işlediği için EEC ile birçok revizyon projesini hayata geçirdik. Örneğin bir odayı depoya dönüştürebiliyoruz. Yaşayan her tesiste olduğu gibi bizim tesisimizde de ihtiyaçların değişmesiylefarklı alanların  farklı kullanım amaçlarına geçmesiyle birlikte dedektörlerin taşınması, ilaveler yapılması veya tiplerinin değişmesi gibi taleplerimiz oluyor. Sıfırdan bir proje kurmaktan daha zorlu olan bu çevirme projelerinde hızlı ve sağlıklı sonuçlar aldık. Bunlar da bizim için kıymetli tecrübeler oldu.

Yangın algılama sistemimizin kalitesinden, hassasiyetinden ve hatalı alarm vermemesinden çok memnunuz.

Yangın algılama sistemimizin kalitesinden, hassasiyetinden ve hatalı alarm vermemesinden çok memnunuz. Sistem doğru çalıştığı için tesisimizin yangın gibi büyük bir tehlikeye karşı korunduğunu biliyoruz ve cihazların uzun ömürlü olması da bizim için önemli. Sisteme ve performansına güveniyoruz. Alarmların mahallini göstermesi faydalı bir özelliği.

EEC ile yaptığımız güzel bir çalışma da yangın alarmlarının noktasal olarak telefonlarımıza düşmesini sağlamak oldu. Fabrikaya girişteki kartlı geçiş sistemiyle yangın algılama sistemini haberleştirip, yangın alarmının hangi zondan geldiğinin bilgisine göre içerideki kişilerin cep telefonlarına yangının bölgesi ve en doğru kaçış yönü mesaj olarak gönderiliyor. Bu şekilde acil durumda tahliyeler daha sağlıklı oluyor. Sistemimizde yaptığımız en kıymetli iyileştirmelerden birisi bu bizim için.

İyileştirmenin sonu olmaz biz öyle düşünüyoruz. Hiçbir şey de iyileştirilemeyecek kadar mükemmel olamaz. O yüzden her sistemi sürekli üstüne koya koya en mükemmele doğru  götürmek mümkün. Şu anda üzerinde çalıştığımız projede seslendirme sistemimizin anonslarını gelen alarma göre farklılaştırmayı hedefliyoruz. Deprem sensörü, gaz sensörü veya yangın algılama sisteminden gelen uyarıların anonslarını özelleştireceğiz. Ayrıca birkaç alanda yangının algılandığı bölgenin lokal olarak enerjisini kesmeyi otomatik hale getirmek gibi bir çalışmamız var. Sürekli birtakım iyileştirmelerin peşindeyiz ve projelerimize devam ediyoruz.

Hizmet açısından EEC’nin servis hızı ve kalitesi çok kıymetli.

Hizmet açısından EEC’nin servis hızı ve kalitesi çok kıymetli. Hızlıca aksiyon alınıp problemlerimizin giderilmesi ve arızalı bir dedektör yüzünden risk altında kalmamamız birinci önceliğimiz.

Yangına en başındayken müdahale edebilmek de çok kıymetli. En son laboratuvarımızda çıkabilecek bir yangını başlamadan fark ettik. Bir cihaz arızalanmış ve içindeki gaz patlayıp tutuşmuş. Yangın algılama sistemi alarm verince hızlıca o yöne gidip müdahale ettik. Olay çok büyümeden ve mahale zarar gelmeden kayıpları önlemiş olduk. Bu gibi ufak vakalar tüm endüstriyel tesislerde meydana geliyordur. Bunları küçükken algılayıp müdahale etmediğiniz takdirde sonuçları çok büyük olabilir.

EEC’yi ihtiyaçlarımıza cevap veren bir çözüm ortağımız olarak görüyoruz.

EEC’yi ihtiyaçlarımıza cevap veren bir çözüm ortağımız olarak görüyoruz. Enerjinin otomatik kesilmesi gibi müşterinin özel isteklerine bağlı olan iyileştirme çabalarımızda bizi anladığı ve bu çalışmaları hızlı tamamladığı için EEC’yi kesinlikle tavsiye ederiz. Birkaç sene önce kurulan farklı bir firmaya ait yangın algılama sisteminde o kadar çok sorun yaşadık ki, o sistemi ileride tamamen EEC’ye döndürmek gibi bir projemiz var. Bu da zaten memnuniyetimizin ve emsalleri ile kıyasladığımızda bize ne kadar fazla fayda sağladığının en önemli göstergesi.

Bir yangın algılama sisteminde olması gereken en önemli özellikleri, yani ürünlerin kalitesi, performansı ve hassasiyetini EDWARDS’da bulabiliyoruz, o yüzden de herkese tavsiye ediyoruz. Kalite olarak tam olarak istediğimiz noktada diyebiliriz, hiçbir problem yaşamadığımız için 10 üzerinden 10 verebiliriz. Sadece fiyatından dolayı tercih ettiğimiz ürünler de olabiliyor ama yangın algılama gibi kritik sistemlerde biz her zaman tercihimizi kaliteden yana kullanırız. Fiyat kalite performansı olarak ürünler muadillerine göre bir tık pahalı olabilir ama aldığımız verimi değerlendirdiğimizde ikisi arasındaki denge bozulmamış oluyor. Farklı ihtiyaçlarımıza cevap veren özellikleri bulunan ürün seçenekleri olması da çok önemli.

Bir gıda tesisi olarak tedarikçimizin bizi sınırlayan konularda bize uyum sağlayabilmesini bekleriz.

Şimdiye kadar işler tamamen planlandığı zaman dilimleri içerisinde teslim edildi. Bakım konusundaki esneklik de bizim için çok önemli. Bir gıda tesisi olarak tedarikçimizin bizi sınırlayan konularda bize uyum sağlayabilmesini bekleriz. 31 Aralık günü veya pazar günleri EEC ile çalışmalarımız oluyor, bu fleksibilitesini değerli buluyoruz.

Satış ekibinin konuya hakimiyeti, taleplerimizi doğru anlayıp doğru projelendirmesi, doğru ürünlerle teklif sunması bizim için çok kıymetli.

Satış ekibiyle yeni bir alımda veya mevcut sistemin iyileştirmeleri olduğunda birlikte çalışıyoruz. Konuya hakimiyetleri, taleplerimizi doğru anlayıp doğru projelendirmeleri, doğru ürünlerle teklif sunmaları bizim için çok kıymetli. Biz en büyük artıyı bu konuda yaşıyoruz.

EEC’nin teknik servisinin otomasyon bilgisi olan, bu sistemleri kontrol eden ve müdahale eden kendi teknik ekibimizle koordine olması da çok önemli. Birbirlerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar ve uyumlu çalışıyorlar. Bazen telefonla kendi aralarında hızlıca çözdükleri noktalar bile oluyor. Bizim için çok kıymetli olan bir şey de süreklilik. Servise aynı kişi düzenli olarak geldiği için artık fabrikayı neredeyse bizim kadar iyi biliyor. Bu aldığımız hizmetin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan birisi ve bize ciddi anlamda kolaylık sağlıyor. Bizim de tedarikçilerimizden beklentimiz budur.

Bakış açımız her zaman maddi kayıpları önlemekten ziyade personelimizi ve tesisimizde bulunan insanları koruyabilmektir.

Danone’ye adımınızı attığınız andan itibaren hepimizin birinci önceliği iş güvenliğidir. Bakış açımız her zaman burada çalışan personelimizi ve buradaki insanları koruyabilmeye öncelik vermektedir, maddi kayıpları önlemek daha sonra gelir. Diğer taraftan tabiki tesisin güvenliğini sağlamak ve içerideki üretim ekipmanını yangına veya herhangi bir riske karşı korumak da çok önemli. Yangın algılama sistemimize biz bu gözle bakıyoruz.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın