Endüstriyel Tesisler

Anadolu ISUZU Yardımcı İşletmeler Yöneticisi EEC deneyimlerini anlattı.

09 Ağustos 2022
Anadolu ISUZU Yardımcı İşletmeler Yöneticisi EEC deneyimlerini anlattı.

Anadolu Isuzu Gebze Şekerpınar Fabrikası 1999 yılında faaliyete geçmiştir. Çalışan sayısı 1000’e yakın olan ve 300 bin m2 araziye kurulu üretim tesisleri, 100 bin m2 kapalı alan ve yatay mimariye sahiptir. Fabrikanın yangın algılama ve alarm sisteminin kurulumu EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Anadolu Isuzu Yardımcı İşletmeler Yöneticisi EEC ile yaklaşık 25 yıldır süren çözüm ortaklığı deneyimlerini anlattı.

Ben çalışmaya başladığımda yangın algılama sistemleri EEC tarafından kurulumu yapılmıştı. Tesisimizde, ürünlerin kaliteli olması ve sorunsuz çalışması, servis ağının güçlü olması ve ulaşılabilir olması sebebiyle EEC’ye karşı bir memnuniyet söz konusu.

Farklı konularda da yine çalışmalarımız oldu. Projelendirme süreçleri, teknik destek ve ekibin profesyonelliği açısından EEC ile güzel bir işbirliğimiz var. Süreçlerimizi biz takip ediyoruz ama sonuçta kendileri de yakından takip ediyorlar. Kuvvetli bir teknik ekibi var diyebilirim. Hem saha hem de proje ekibinin teknik bilgileri üst düzeyde. Farklı ürünlerle ilgili de bizi bilgilendirip doğru ürünü seçmemize yardımcı oluyor.

Uzun Yıllardır Kullandığımız Halde Ürünlerden Aynı Performansı Alabiliyoruz

Piyasada yangın algılama konusunda çeşitli kalite ve fiyat farklılıklarına sahip ürünler var. Biz kullandığımız Edwards ürünleri ile ilgili sorun yaşamıyoruz. Çünkü kaliteli ürünler, uzun yıllardır kullandığımız halde ürünlerden aynı performansı alabiliyoruz. Belki başka bir ürün kullansaydık kısa süre sonra değiştirmek zorunda kalacaktık ama EEC’nin ürünlerinde bunu yaşamıyoruz. Bu bizim için bir avantaj. 

Şimdi farklı bir alan olarak pano-içi söndürme için çalışmaya başladık ve bunun çalışma sürecinden de memnunuz. Pano içi risklerimizi önlemek üzere Aerosol söndürme sistemini kullandık. Bunlar için de EEC’nin ekibi geldi, keşif yaptılar, ürün önerdiler, detaylı bilgi aktardılar. Hem bu konuda teknik anlamda bilgilenmiş olduk hem de güzel bir projelendirme süreci geçirmiş olduk.

Sistem Kullanıcı Dostu ve Kararlı Çalışıyor

Ürünün en önemli özelliklerinden biri kolay kullanımı diyebiliriz. Sonuçta buradaki herkesin 7/24 ve rahatlıkla kullanabiliyor olması lazım. Kullanıcı dostu bir ara yüzü var, panellerin kullanımı kolay ve rahat anlaşılabilir.

Kararlı çalışan bir sistem, riskleri sorunsuz bir şekilde tespit edebileceğimizi biliyoruz. Herhangi bir problemi hızlı bir şekilde bize bildireceği için sistemin varlığı bir güven veriyor.

Ciddi risk yaşadığımız bir “ramak kala” durumumuz hiç olmadı. Test laboratuvarı tarafında yapılan çalışmalarda buhardan dolayı algılama yaptığı bir olay meydana gelmişti. Bunun proses kaynaklı olduğunu tespit ettik, çalışma ortamında ekstra havalandırma ile problemi giderdik.

Tavsiye Ederim, Çünkü Mühendislik Çözümleri Önem Arz Ediyor

Kesinlikle tavsiye ederim. Bir kere önemli konulardan ilk sıradaki servis hizmeti ve yedek parça bulunabilirliği. Stok açısından EEC’nin bir sıkıntısı yok, yeteri kadar stok bulunduruyor. Bir yedek parça ihtiyacımız olduğunda stok sıkıntısı yaşamadık. Hızlı bir şekilde ürünlerin teklifini alabiliyoruz ve hemen malzeme temin edebiliyoruz. Ayrıca kullanılacak alanlara doğru ürünü seçimi, doğru sensörün belirlenmesi, sistemin prosese doğru şekilde entegre edilmesi bunlar önemli unsurlar. Burada da mühendislik çözümleri çok önem arz ediyor. Bu mühendislik çözümleri açısından EEC’nin yetkin kadroları mevcut. Bu açıdan tavsiye ederim.

Fiyatı Kalitesiyle ile Birlikte Yorumlarsak Normal Diyebiliriz

Ürünler kaliteli, bir sıkıntımız yok. Fiyatı ucuz değil, onu söyleyebilirim. Kaliteyle birlikte yorumlarsak normal diyebiliriz ama fiyatı tek başına düşünürsek daha uygun ürünler de var. Yine de biz aynı sistem üzerinden ilerlemeye çalışıyoruz. Söndürmeyi de tercih etmemizin sebeplerinden bir tanesi bu, aynı sisteme kolay entegre edebiliyor olmamız. Böylece tek bir sistem üzerinden takip edebiliyoruz.

Beklentilerimizle Uyuşan Bir Ürünleri Mutlaka Var

Ürün gamı geniş ve çok farklı ihtiyaçlara yönelik ürünleri olduğu için bizim beklentilerimizi karşılıyor.

Terminlere ve Çalışma Sistemimize Uyum Sağlandı

EEC işi belirlenen zamanda teslim ediyor. Terminlere ve bizim çalışma sistemimize uyuyor. Örneğin gerektiğinde biz burada pano söndürme sistemleri ile ilgili akşam da çalışma yaptık. Montaj ve devreye almaları istediğimiz saatte gelip yapıldı. Prosesimizi aksatmayacak şekilde servis bize uyum sağladı.

Satış Ekibinin İletişimi Süreçlerimizde Destek Oluyor

Satış personeli iletişimi sıkı tutuyor. Bölgede ise mutlaka arar sorar ve uygunsak uğramadan gitmez. Ayrıca diğer sistem veya ürünlerle ilgili örnek görmek istediğimiz zaman başka müşterinizle organizasyonu yapar ve tesislerini ziyaret ederek incelememize olanak sağlar. Bu bizim değerlendirme süreçlerimiz için bir artıdır.

Teknik Ekip Hızlı Dönüyor ve Çabuk Müdahale Ediyor

Teknik ekiple kolay iletişim kurabiliyoruz, hızlı dönüyor ve çabuk müdahale ediyorlar. Telefonla ve uzaktan hızlı bir şekilde destek alabiliyoruz, ihtiyaç halinde saha ekibinin gelmesinde bir problem yaşamıyoruz.

Periyodik Bakımlarımızda Sistemin Çalıştığını da Kontrol Etmiş Oluyoruz

Periyodik bakımlarımızı düzenli yaptırıyoruz. Bir kere servise gelen bakım ekibi gerekli ekipmanlarla birlikte geliyor. Tek tek, bölüm bölüm her geldiklerinde ilgili alanlar en ince detayına kadar kontrol ediliyor. Sistemsel problemler kontrol ediliyor. Alanlardaki dedektörlerin kontrolleri tek tek yapılıyor. Belirlenmiş gereken zaman içinde işlem bitmiş oluyor. Zaten burada bakım haricinde bir şey tespit edilirse, bir arıza gibi, onlar da bakım esnasında giderilmiş oluyor. Bu sayede sistemin çalıştığını da tekrar kontrol etmiş oluyoruz.

Pandemide de Her Zamanki Gibi Devam Edebildik

Pandemi sürecinde de her zaman fabrikamızın kurallarına uyacak şekilde davrandılar. Biz zaten önceden bu diyaloğu kurduğumuz için ne giriş çıkışlarda, ne hijyen ve evrak konusunda, ne de yapılan işte bir sıkıntı yaşamadık. Aynı şekilde yangın güvenliğimizi korumaya her zamanki gibi devam edebildik.

Can Güvenliği için Olmazsa Olmazımızdır

Sistem bizim için çok önemli, çünkü yangın güvenliği ve özellikle can güvenliği olmazsa olmazımızdır. Bu yüzden herhangi bir yasal zorunluluk olsa da olmasa da yaptıracağız, yaptırıyoruz. İlave yatırımlarımız da oluyor. Örneğin pano söndürme yasal zorunluluk değil ama biz ek güvenlik önlemi olarak buna da çalışıyoruz.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın