Endüstriyel Tesisler

EEC'nin Türk Henkel'de kurduğu sistemleri AO Turkey Engineering & Maintenance Manager'ı ile konuştuk

10 Mayıs 2022
EEC'nin Türk Henkel'de kurduğu sistemleri AO Turkey Engineering & Maintenance Manager'ı ile konuştuk

Henkel, tüm dünyada yapıştırıcı teknolojileri, kozmetik ve çamaşır ve ev bakım iş alanlarında faaliyet göstermektedir. Henkel'in Türkiye'deki ilk tesisi ise 1963 yılında Gebze'de kurulmuştur. Türk Henkel ismini alarak büyüyen firma, üretimine Çayırova'da devam etmiştir. GEBKİM deki 35 dönümlük arazi üzerine kurulu 20 bin m² kapalı alana sahip tesisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. EEC, Henkel Anatolia projesinin Yangın Algılama ve Alarm, Kartlı Geçiş ve CCTV ile Acil Anons ve Seslendirme Sistemlerinin kurulumunu yapmıştır.

Greenfield bir projede, uzun yıllar birlikte çalışabileceğimiz hem yangın algılama hem acil anons artı geçiş kontrol ve CCTV sistemlerini bize paket olarak sunabilecek bir iş ortağı arıyorduk.

EEC ile ilk olarak 2014 yılında Çayırova fabrikamızda var olan sistemimizi merkezi sisteme dahil ederken tanıştık. Bu süreçten en çok aklımda kalan EEC'nin ne kadar esnek bir şekilde çalıştığı ve verdiği hızlı hizmet oldu. Gelen ekip olaya son derece hakimdi ve işi kısa sürede sorınsuz olarak teslim ettiler. Böylece EEC ile ilk diyaloğumuz kurulmuş oldu.

Yeni kurulan fabrikamızda ise EEC'yle çalışmaya başlamadan önce bazı tereddütlerimiz vardı. Bu EEC özelinde bir tereddüt değildi aslında. Genel olarak kurumsal olmayan yerli firmalar özelinde bir tereddüttü. Ben Türkiye'de yerleşik ve özellikle mühendislik çalışmaları yapan firmaların güçlü olanlarının ve işini iyi yapanların çok çok iyi olduğuna inanan birisiyim, inancım hala bu yönde devam ediyor. 

Ayrıca, burada daha önce olduğu gibi var olan bir sisteme ekleme yaptırmıyorduk. Sıfırdan bir projede, uzun yıllar birlikte çalışabileceğimiz hem yangın algılama hem acil anons artı geçiş kontrol ve CCTV sistemlerini bize paket olarak sunabilecek bir iş ortağı arıyorduk. Bu da ister istemez beraberinde tereddütler getiriyordu.

2014 yılındaki geçmiş tecrübemizi ve EEC'nin bugüne kadar çok büyük şirketlere verdiği hizmetleri değerlendirdik. Görüşmeler yapıldı ve EEC'nin birçok kurumsal firmaya ayak uydurmuş olması bu tereddütleri tamamen ortadan kaldırdı. İhale sürecine girerken EEC tercih ettiğimiz üç firmadan biriydi. Dolayısıyla bu anlamda bir tereddütümüzün kalmadığını tahmin edebilirsiniz.

EEC'nin fabrikamızda kurduğu sistemler acil durumlarda her zaman faydasını gördüğümüz sistemlerdir.

Yangın algılama ve alarm sistemimizin her zaman aktif ve çalışır durumda olduğunu bize gösteren bazı olaylar yaşandı. Bunlar küçük çaplı üretimin doğası kaynaklı çıkan buhar veya dumanı algılaması gibi gerçek yangın olmayan olaylardı. Sistemin yanlış alarmlar vermemesi bizim için artı noktalarından bir tanesi. Gerçek olaylar oluştuğunda da bizi doğru bilgilendirmesinden memnunuz. EEC'nin fabrikamızda kurduğu sistemler acil durumlarda her zaman faydasını gördüğümüz sistemlerdir.

CCTV sistemimiz sayesinde fabrika müdürümüz fabrikanın her yerini sürekli izleyebiliyor. Çok yoğun çalıştığı zamanlarda sahada yapılan çalışmaları yakın takip edebilmesi açısından büyük fayda sağlıyor. 180 kameralı sistemimizle tesisin her yerini 7/24 izliyor ve olay takibi yapıyoruz. Sistemler doğru çalışıyor mu, sistemleri nasıl iyileştirebiliriz, kazaların nasıl önüne geçebiliriz gibi kontroller sağlıyoruz.

Kartlı geçiş sistemimizde tanımlı erişim seviyeleri ile güvenlik çok iyi yönetiliyor. Ziyaretçiler kartlarıyla sadece belirli bölgelere girebiliyor, çalışanlar IT bölümüne ancak bir güvenlik görevlisiyle birlikte girebiliyor. Bunun gibi bizi koruyan kurallarımız var. Buraya gelen hiç kimsenin kötü niyetli olduğunu düşünmüyoruz ancak tedbirli olmanın her zaman güvenli tarafta kalmak adına gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Zaman içinde oluşan ilave yazılım değişiklikleri ile ilgili de EEC ile çalışmaya devam ediyoruz.

Her hafta bir gün duman verip veya butona basıp sistemi tetikliyoruz. Sahamızı da test yapılacağına dair acil anons sistemi üzerinden uyarıyoruz. Yaptığımız bu testlerle bir ani haberleşme aracı olan bu sistemin gerektiğinde çalışacağından eminiz. Acil anons sistemi testler esnasında ciddi kolaylık sağlıyor.

Kesinlikle şunu biliyoruz ki dedektörlerimiz bütün sahada belirtilen noktaları doğru şekilde koruyor.

Yangın algılama sistemi neye karşılık geliyor dediğiniz zaman birçok şey söylenebilir ama işimizin sigortası gibi diyebiliriz. Son kullanıcı gözüyle baktığımda teknik faydalarından çok psikolojik faydalarını sayabilirim. Gerçek anlamda bir olay yaşamadığımızdan dolayı, kesinlikle şunu biliyoruz ki dedektörlerimiz bütün sahada belirtilen noktaları doğru şekilde koruyor ve EEC tarafından testleri eksiksiz yapılıyor.

EEC ile olan çalışma şeklimizi bir partnerlik olarak görüyoruz. Bakım hizmetinin profesyonel anlamda yapıldığına inanıyoruz.

EEC ile olan çalışma şeklimizi bir partnerlik olarak görüyoruz. Yangın algılama, acil anons veya kartlı geçiş gibi hepsi uzmanlık gerektiren bu alanların her biri için bir teknisyen istihdam etmek mümkün olmadığından, teknik kabiliyetlerine ve teknik bilgisine kesinlikle tamamen güvenebileceğimiz bir firma ile çalışmak isteriz. Orijinal sistemin kurucusu EEC olduğundan dolayı bunu en iyi bilen firma EEC'dir noktasında hemfikir olduk. Bu sebeple EEC firması ile her yıl protokol ile yenilenen bir çerçeve sözleşme imzalamış bulunmaktayız.

Ürünlerle ilgili asıl kritik nokta ihtiyaç olduğunda kullanılabilir olması, devrede olması.

Burada seçilen ürünlerle ilgili negatif bir yorumum yok onu söyleyebilirim, fakat iyileştirmeye açık yönleri olduğunu belirtebilirim. Ürünlerin kalitesiyle ilgili bir şikâyetim olmadı şimdiye kadar. Bizim kalite beklentimizi sağlıyor. Dediğim gibi en önemli nokta ihtiyaç olduğunda kullanılabilir olması, devrede olması. Nihayetinde elektronik ekipmanlar bunlar, zaman içerisinde veya dışarıdan gelen fiziksel bir temas sebebiyle de bozulabiliyor. Burada EEC'nin bunları hızlı bir şekilde hizmet vererek çözmesi önemli. Gerek deposunda tuttuğu yedeklerle değiştirmesi gerekse hızlı şekilde gelip devreye alması asıl kritik nokta.

Hem teknik servis hem periyodik bakımlar için EEC'ye kolay ulaşıyoruz. Yalnız servis ücretlerinin çok pahalı olduğunu söyleyebilirim. Fiyatların Türkiye gerçeklerine uygun hale getirilmesinde fayda var. Ben özellikle bakım anlaşması yapmış firmaların servis bedellerinin farklı olması gerektiğini düşünen taraftayım. Ayrıca daha hızlı ve esnek olabilmek adına her seferinde burayı çok iyi bilen aynı kişilerin Henkel'e gidip geliyor olmasını tercih ederim.

Pandemi sırasında EEC hijyen beklentilerimizi karşıladı.

Fabrikamızda çalışanların %100'ü aşılı ve çalışanlarımızın sağlığı doktorumuz tarafından da resmi olarak takip ediliyor. Bu konuya hassasiyet gösteriyoruz ve kendimizi güvenceye almak için tesisimize gelen arkadaşlardan da bunu bekliyoruz. EEC ile bu anlamda  bir sorun yaşamadık.

Yangını erken algılama en önemli nokta, biz de bunu sağlayacak bu sistemleri ayakta tutmaya çalışıyoruz.

Henkel global bir firma ve standartları var. Burada en önemli nokta risk analizleriniz doğru şekilde lokasyon lokasyon makine makine yapılmasıdır. Biz nihayetinde enerji kullanan bir fabrikayız ve bir kimya fabrikasıyız, bildiğiniz gibi kimya fabrikalarında çok farklı yapıda kimyasallar kullanıyor, doğalgaz ve kızgın yağ kullanıyoruz ve buhar kullanıyoruz. Doğalgazı yakıt olarak kullanıyoruz, dolayısıyla doğalgazın, yakıtın, basıncın, motorun olduğu, elektriğin olduğu her yerde yangın potansiyeli de vardır. Erken algılama da buradaki mal ve canınıza zarar gelmemesi için en önemli noktalardan birisi, dolayısıyla bizler de erken algılamayı sağlayacak bu sistemleri ayakta tutmaya çalışıyoruz.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın