Başarı Öyküleri

Türk Telekom İnternet Veri Merkezi, İstanbul

Türk Telekom İnternet Veri Merkezi, İstanbul

Türk Telekom sahip olduğu güçlü altyapısı, yıldan yıla çeşitlenerek artan katma değerli hizmetleri, sürekli değişip gelişen teknolojik olanakları hizmetlerine hızla yansıtabilme kapasitesi, 29 bini aşkın personeli, Türkiye'nin dört bir yanında dağılmış bayii ağı, binlerce iş ortağı ve hizmet sağlayıcısıyla hem bölgesinde hem de dünyada sayılı sabit telefon operatörleri arasındadır.

Türk Telekom İstanbul Gayrettepe binasında en son teknoloji ile kurulan internet veri merkezi, merkeze kurulan yazılımsal ve donanımsal güvenlik sistemleri sayesinde verilecek hizmetlerin elektronik ortamdaki güvenliğini de sağlanmaktadır. Türk Telekom bu altyapı ile müşterilerine sunucu ve uygulama barındırma, sunucu kiralama, sanallaştırma e-posta, antivirüs vb. veri merkezi hizmetlerini de sunmaktadır.

EEC'nin Rolü

Türk Telekom'un yangın alarm sistemleri çözüm ortağı olarak EEC birçok ilde ve 100'ü aşkın tesiste Edwards markası ile anahtar teslim sistem kurmuş ve bu sistemler her bir il merkezinde tesis edilen grafik ekran yönetim merkezlerine bağlanmıştır. Kurulan her bir yeni sistem il yönetimlerindeki bu merkeze bağlanmaktadır.

EEC, Türk Telekom'a yangın alarm sistemleri dışında IP CCTV ve geçiş kontrol sistemleri de temin etmektedir.

Teknik Yaklaşım

Gayrettepe Türk Telekom İnternet Veri Merkezinde yangın alarm sistemi, Edwards ve Xtralis (VESDA) ürünleri ile entegre edilerek kurulmuştur. Yangın alarm sisteminde aktif hava emmeli çok hassas duman dedektörleri ile noktasal algılama dedektörleri diğer saha ürünleriyle birlikte kullanılmış ve tüm sistem birden fazla noktadan izlenebilecek şekilde oluşturulmuştur.

Oda içerisindeki hava hareketleri aşağıdaki resimdeki gibidir. Aktif hava emmeli duman algılama sistemimiz birincil algılamayı üç noktada yapacak şekilde tasarlanmıştır:

  • Elektronik ekipman kabinlerinin içerisinde, havanın kabin içinden dışarı çıkış noktalarında
  • Klimatizasyon ünitelerinin (AHU) hava emiş menfezlerinin hava giriş yüzeylerinin önünde.
  • AHU'lardan soğutulmuş havanın basıldığı yükseltilmiş döşemenin altında kalan hacimde.

Normal çalışma koşullarında sistem odasının herhangi bir yerinde ortaya çıkacak dumanın öncelikli olarak algılanması beklenen noktalar bunlardır. Havalandırma sisteminin herhangi bir nedenle kısmi olarak da olsa çalışmadığı durumlarda dumanın gitme olasılığı olan oda tavanı seviyesinde de ikincil algılama yapılmaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın