Başarı Öyküleri

Hotel Les Ottomans, İstanbul

Hotel Les Ottomans, İstanbul

İstanbul'un en şık ve en pahalı butik oteli sayılan Les Ottomans, Kuruçeşme'deki 9 yalıdan biri olan ve 1935 yılında yanıp tekrar inşa edilen Muhsinzade Paşa Yalısı'nın yeni adıdır. Ünlü İşadamı Ünal Aysal'ın eşi, Ahu Aysal'ın 55 milyon dolarlık yatırımı ile bugünkü halini alan Les Ottomans'ın proje ve inşaat aşaması yedi yıl sürmüştür. 12 süit odalı butik otelin duvarlarında İsmail Acar tabloları bulunmaktadır.

İç dekorasyon ise Türkiye'nin en ünlü iç mimarı Zeynep Fadıllıoğlu imzasını taşımaktadır. Fadıllıoğlu, Londra'dan Dubai'ye kadar çok sayıda otel ve yalının iç dekorasyonunu yapmış ve bunları antik eşyalarla donatmıştır. Sıradışı dekorasyonu, pahalı kumaşlardan yapılan perdeleri, kaliteli tabloları, görkemli vazoları ve aynalarına bir de görkemli boğaz manzarası, dubleks süitleri ve bir o kadar iddialı Spa'sı eklenince Les Ottomans da, konuklarına binbir gece masallarındaki sarayları aratmamaktadır.

Ahu Aysal'in sahibesi olduğu bu otel ayrıca Feng shui felsefesi esas alınarak tasarlanmıştır. Bunun için özel olarak Singapur'dan getirtilen dünyanın en ünlü Feng Shui ustası Yap Cheng Hai, bereketin artması için araziyi kutsamıştır. Beş yıldız standartlarının çok üzerinde özelliklere sahip olan otelin teknolojik sistemleri de buna göre yapılandırılmıştır.

EEC'nin rolü

EEC, en küçüğü 80 metrekareden başlayan ve 12 suit odadan oluşan, beş yıldız standartlarının çok üzerinde özelliklere sahip olan otelin zayıf akım sistemlerini sağlamış ve yapılandırmıştır. EEC, bu yapıda yangın algılama, kartlı geçiş kontrol, CCTV, güvenlik ve otomasyon sistemleri kurulumu ile tüm bu sistemlerin birbiri ile entegrasyonunu başarıyla gerçekleştirmiştir. Ge Security ürünleri bu projede can güvenliği standartlarını yükselten üst düzey bir sistem olarak, Tridium otomasyon platformu ise, otelin yüksek konfor gereksinimlerini sağlayan ileri bir kontrol sistemi olarak tercih edilmiştir.

Teknik Yaklaşım

Bu yapıda tüm zayıf akım sistemleri, mükemmel bir birliktelik sağlamaktadırlar.

Isıtma-soğutma-havalandırma kontrol sistemleri dışında çok kapsamlı bir aydınlatma kontrol sistemi de tamamen Lonworks uyumlu ürünler ile oluşturulmuştur. Binada ıslak hacimler dışındaki tüm linyeler lon uyumlu dimmerlerin kontrolü altındadır. Motorlu perde, panjur ve pencereler de sisteme bağlıdır. Müşteri odasına girdiği andan itibaren yaratılan yaşam stili ayarları sayesinde istediği tarzı seçebilmekte ve kumanda edebilmektedir.

GE Edwards EST3 entegre yangın ihbar, güvenlik, CCTV, kartlı giriş ve acil anons sistemi BacNet uyumlu komünikasyon özelliği sayesinde otomasyon sistemi ile haberleşerek en esnek kontrol senaryolarının bile kolaylıkla uygulandığı bir platform haline gelmektedir. Örneğin bir yangın alarm durumu oluştuğunda binada doğru basınçlandırmanın sağlanması gibi klasik işlevlerin dışında acil anonsun duyulabilmesi için odalardaki televizyonlarin ve müzik sistemlerinin kısılması gibi üst düzey senaryolar da gerçekleştirilebilmektedir.

Soğutma grupları ile CCN bus, kazanlar ile lonworks, frekans invertörleri ile modbus komünikasyonu ile haberleşme sağlanmaktadır. Ayrıca herhangi bir alt sistemde oluşan uyarı mesajı Tridium'un sağladığı yapı sayesinde anında ilgili personelin Dect telefonuna ulaştırılmaktadır.

Ayrıca, binada okuyucu üniteleri ile donatılmış yaklaşık 30 kartlı giriş noktası bulunmakta ve bu noktalardaki okuyucu üniteleri sayesinde bölgelere ve odalara yetkisiz girişler önlenmektedir. Yangın ihbar sisteminde ise 300'den fazla akıllı dedektör binanın tüm bölgelerinde koruma sağlamaktadır. Raporlama yetenekleri sayesinde binadaki her türlü faaliyet operatör bilgisayarlarında raporlanmakta ve ilişkili senaryolar iletilmektedir.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın