Başarı Öyküleri

Vestel City, Manisa

Vestel City, Manisa

1984 yılında kurulan ve 1994 yılından itibaren ise bir Zorlu Holding Şirketler Grubu olarak teknoloji geliştirmeye devam eden Vestel, tüketici elektroniği, dijital ürünler ve beyaz eşya alanında Türkiye'nin ilk üç üreticisinden biridir. Yurt içi ve yurtdışı olmak üzere toplam 28 şirketin oluşturduğu grup, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en bilinen ve prestijli 10 markası arasında hak ettiği yeri alan Vestel, sektöre yön veren güçlü yapısıyla 127 ülkede faaliyetlerine devam etmektedir. Vestel tüm üretimini Manisa’da yer alan, Avrupa’nın en büyük fabrikalarından biri olan Vestel City’de gerçekleştirmektedir.

Teknoloji merkezi konumundaki Vestel Manisa Tesisleri 1.000.000m²’ye yakın kapalı alana sahip olmakla birlikte sadece Vestel City, yaklaşık 685.000m² kapalı alanı ile Avrupa’nın, tek alan üzerinde üretim yapan en büyük, dünyanın ise ikinci büyük endüstri kompleksi konumundadır. Vestel City'de üretilen ürünler 155 ülkeye ihraç edilmektedir ve Vestel 21 yıldır ülkemizin elektronik ihracat şampiyonudur.

EEC'nin rolü

Vestel Manisa Tesisleri'nde kurulu bulunan yangın alarm sistemi Vestel Elektronik A.Ş. ve Vestel Beyaz Eşya A.Ş. şirketleri ile ayrı ayrı yapılan sözleşmeler ile faaliyete geçmiştir. Sözleşme kapsamında projelendirme, malzemelerin temini, mühendislik hizmetleri EEC tarafından yapılmıştır. Dinamik yapısıyla sürekli büyüyen ve gelişen Vestel tesislerindeki bazı renovasyon işlerinde de çalışmalarımız devam etmektedir.

Uygulamalarda, EN54-14 avrupa standardına uygun uygulamalar yapılmıştır.

Teknik yaklaşım

Vestel Manisa tesislerinde kullanılan cihazlar ileri teknoloji yangın alarm ve duman kontrol sistemi olan Edwards ürünleri arasından seçilmiştir.

Bunlar yüksek teknolojiye sahip, mikroişlemci kontrollü, algoritma tabanlı yani belli uzun süreçler sonunda elde edilmiş yangın algoritmalarıyla karar verme yetisine sahip algılama elemanlarını içermektedir. Bunun yanında bazı yüksek hacimlerdeki uygulama ve çözüm farklılıklarında ışın tipi duman dedektörleri, bazı özel mahallerde ve bazı yüksek hacimlerde erken algılama sağlayabilmek için Xtralis VESDA Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri ve SecuriRAS ASD Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri tercih edilmiştir.

Vestel Elektronik Merkez Fabrikası'nda 6 tane merkezi yangın algılama paneli ve 2 tane de tekrarlama paneli olmak üzere 8 tane panel network olarak çalışmaktadır. Toplamda 1000'e yakın algılama cihazı ve bir o kadar da izleme ve kontrol noktası aynı sistem mimarisinde çalışmaktadır. Diğer bir yerleşke olan Vestel City Tesisleri'nde ise 12 adet merkezi yangın alarm kontrol paneli, 3 tane de tekrarlama paneli olmak üzere toplamda 15 tane yangın alarm paneli bulunmaktadır. Çevrim (loop) sayısını temel aldığımız zaman 47 çevrimlik bir yangın alarm sistemi kurulu halde çalışmaktadır. Bu sistemin yönetimi yine aynı markanın, bünyesindeki fiber optik network arabirimleriyle haberleşerek tek bir merkezde, Güvenlik Müdürlüğü yönetiminde bulunan Dijital Fabrikası'ndaki Güvenlik Yönetim Merkezi’nde izleme ve kontrolü yapılmaktadır.

Toplam kapalı alanlar dikkate alındığında 3.500'e yakın algılama noktası, yaklaşık olarak da 2000'e yakın da izleme ve kontrol noktası içeriyor. Vestel Manisa Tesisleri'nde toplamda 23 panelli bir yangın alarm sistemi tesis edilmiş bulunmaktadır. Bu sistem içinde 350 civarında ışın tipi duman dedektörü ve 100'den fazla da Vesda hava örneklemeli duman dedektörü bulunmaktadır.

Tesis dahilindeki gazlı söndürme sistemlerinin kontrolü yine Signature serisi Siga-Rel olarak adlandırılan söndürme kontrol modülleriyle, yangın algılama sistemlerine tamamen entegre olacak şekilde tesis edilmiştir.

Alarm ve arıza yönetiminin gerçekleştirildiği ve PC ekranından görsel olarak da izlemenin yapıldığı bir yazılım olan Fireworks Grafik İzleme Yazılımı ile Vestel City yerleşkesindeki sistemin tek noktadan, Vestel Elektronik Merkez Fabrikası yerleşkesindeki sistemin de yine tek bir noktadan yönetimi sağlanmaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın