Başarı Öyküleri

Olmuksan International Paper, Bursa

Olmuksan International Paper, Bursa

Olmuksan 1991'te KAV Ambalaj olarak İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. 2001 yılında Olmuksan tarafından satın alınan firma, 2013'te Amerikan International Paper firması tarafından satın alınmış ve Olmuksan International Paper Ambalaj San. Tic. A.Ş. olarak üretimlerine devam etmektedir. Toplam tesis alanı 73.000 m²'dir. İnegöl Organize Sanayi bölgesinde, işletmede ince dalga (B), iri dalga (C), mikro dalga (E) ve çift dalga oluklu mukavva üretim yapılmaktadır.

EEC'nin Rolü

EEC, Olmuksan İnegöl fabrikası projesinde Yangın Algılama ve Alarm Sistemi çözümü oluşturmuştur. Sistemde, gelişmiş kontrol ve haberleşme teknolojileri, akıllı algılama özellikleri ve benzersiz ayakta kalma özellikleriyle sektöründe rakipsiz olan UTC Edwards ürünlerini kullanmıştır. Proses güvenliği için; Alev detektörleri, Securiton ADW gibi ürünlerle özel tasarımlar uygulanmıştır. Tüm hacimlerde EN54 standartlarına uygun sistem tasarımını yapmış, hizmete alma çalışmalarını tamamlamış, kullanıcı eğitimi ve sistem teslimini gerçekleştirmiştir. EN54 standartlarına uygun bakım çalışmalarını da teknik servis kadrosuyla gerçekleştirerek sistemin ilk günkü hassasiyette çalışmasını sağlamaktadır.

Teknik Yaklaşım

007 yılı sonlarına doğru, UTC Edwards Yangın Alarm Kontrol Panellerinin bulunduğu sistem devreye alınmıştır. Bu panellere bağlı Signature Serisi detektörler yer almaktadır. UTC Edwards siteminin ekransız kablo ile çalışabilme yeteneğine de sahip Signature Serisi detektörleri; kendi bünyelerindeki mikro-işlemcileri vasıtasıyla bir, iki ya da üç sensordan gelen bilgileri zaman boyutunda işleyerek uzun testler sonucu elde edilmiş ve hafızalarına yüklenmiş yangın algoritmaları ile karşılaştırırlar ve yangın olup olmadığına kendileri karar verirler.

Yangın Alarm Sisteminin bünyesinde ayrıca söndürme sistemi ekipmanlarını izleyen, duman tahliyesinde kullanılan mekanik cihaz kontrolü sağlayan, yangın senaryosu gereği diğer sistemlerin kontrolünü yapan izleme ve kontrol modülü yer almaktadır. Fabrika genelinde; 2 adet EST3 Yangın algılama paneli ve bu panellere bağlı 500 civarında signature serisi adresli detektör, İhbar butonu, I/O modülü, Securiton ADW, OSID çift frekanslı Işın tipi detektörler bulunmaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın