Başarı Öyküleri

Nexans Türkiye, Denizli

Nexans Türkiye, Denizli

Gelişmiş kablo ve bağlantı çözümlerinde global bir lider olan Nexans, geniş bir yelpazede sınıfının en iyisi ürünler ve yenilikçi hizmetler ile hayata enerji veriyor. 120 yılı aşkın süredir, inovasyon, Nexans'ın müşterileri ile birlikte daha güvenli, daha akıllı ve daha verimli bir gelecek yaratmasını sağlayan yapı taşını oluşturuyor. Nexans Grubu, bugün, müşterilerini dört ana iş alanında destekleyerek, enerji iletimini kolaylaştırmayı ve günden güne artan veri ağlarını desteklemeyi taahhüt ediyor: Bina ve Bölgeler (kamu kuruluşları, akıllı şebekeler, e-mobilite), Yüksek Gerilim ve Projeler (açık deniz rüzgar santralleri, deniz altı bağlantıları, kara yüksek gerilimi) Telekom ve Veri (veri iletimi, telekom şebekeleri, üst ölçekli veri merkezleri, LAN) ve Endüstriyel Ürün ve Çözümler (yenilenebilir kaynaklar, ulaşım, Petrol & Gaz, otomasyon ve diğerleri).

34 ülkede endüstriyel varlığı bulunan ve dünya genelinde ticari faaliyet gösteren Nexans, yaklaşık 27.000 kişiyi istihdam etmektedir. 6,5 milyar Euro satış hacmi olan Nexans’ın hisseleri, Euronext Paris’te, kısım A’da işlem görmektedir.

Nexans Türkiye, 2 fabrikası ve 500 çalışanı ile Nexans grubunun ayrılmaz bir parçasıdır. Nexans Türkiye, enerji, telekom, petrol ve gaz, LAN, demiryolu ve endüstri pazarlarında BASEC, GOST ve ISO gibi kurumlardan alınmış sertifikaları ile müşterilerine en uygun çözümleri sunmaktadır.

EEC'nin Rolü

EEC, Denizli Nexans Fabrikası projesinde, Yangın Algılama ve Alarm Sistemi çözümü oluşturmuştur. Siemens Cerberus PRO Yangın Algılama Sistemleri, SecuriRAS ASD Aktif hava çekmeli duman dedektörleri ve Protectowire dijital sıcaklık algılama kabloları tercih edilmiştir. Sunduğumuz çözümde, tesisin tüm gereksinimleri ve prosesten kaynaklı özellikleri dikkate alınarak uygulamalar yapılmıştır.

Teknik Yaklaşım

Yangın Alarm Sisteminin ana çatısını Siemens Yangın Algılama ve Alarm Sistemi oluşturmaktadır. Kontrol noktasında 8 çevrim (loop) kontrol sağlayabilen panel tasarımı yapılmıştır. Güvenlik odasında tekrarlama paneli bulunmaktadır. Tesis genelinde yaklaşık 290 adet dedektör, 50 adet dahili yangın ihbar butonu bulunmaktadır. Tesisin tavan yüksekliğinin fazla, ortam koşullarının zorlu, klasik yöntemlerle duman algılamasının yapılamayacağı kısımlarında ise erken algılama yapılabilmesi için 3 adet ASD aktif hava çekmeli duman dedektörü kullanılmıştır. Patlama riski olan alanlarda alev dedektörü bulunmaktadır. Exproof alanlarda interaktif exproof kombine dedektörler kullanılmıştır. Fabrikada duman algılamasının mümkün olmadığı kısımlarında, Protectowire dijital sıcaklık algılama kabloları kullanılmış ve yangın algılama sistemine entegrasyonu sağlanmıştır. 

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın