Başarı Öyküleri

Kartal Halı (Sanat Halı) Gaziantep Fabrikası

Kartal Halı (Sanat Halı) Gaziantep Fabrikası

Kartal Halı, üretimine ve uluslararası ticaretine 1985 yılında başlamıştır. Toplamda 50.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren firma sektöründe çok önemli bir üreticidir. Hammadde menşei olarak P.P. BCF, Heat-Set, Frize, Shaggy, akrilik ve viscon'dan üretim olan parça ve duvardan duvara halılar üretmektedir. Firmanın yıllık parça halı üretimi kapasitesi 10.000.000 m2'dir. P.P. iplik üretimi ise yıllık 13.000 tonu bulmaktadır.

EEC'nin Rolü

EEC, Kartal Halı Gaziantep Fabrika projesinde Yangın Alarm ve Acil Anons Sistem çözümleri sunmuştur. Sunduğu çözümde, tesisin tüm gereksinimleri ve prosesten kaynaklı özelliklerini dikkate alarak uygulamalar yapmıştır.

Teknik Yaklaşım

Yangın Alarm Sisteminin ana çatısını SECURITON SecuriFire Yangın Algılama ve Alarm Sistemi oluşturmaktadır. Tesis genelinde SecuriFire’ın gelişmiş multi-criteria dedektörleri bulunmaktadır. Özel alanlar için kullanılan aktif hava çekmeli duman dedektörleri, ışın tipi duman dedektörleri, kablo tipi sıcaklık sensörleri yangın alarm sisteminin bir parçası olarak sistem ile entegre bir yapıda çalışmaktadır.

Tesisin, tavan yüksekliğinin fazla, ortam koşullarının zorlu, klasik yöntemlerle duman algılamasının yapılamayacağı kısımlarında 33 adet aktif hava çekmeli duman dedektörlerü kullanılmıştır.

Xtralis firmasının geliştirdiği OSID (Open-Area Smoke Imaging Detection) ürünleri, tesisin tavan yüksekliğinin fazla olduğu kısımlarında kullanılmıştır.

OSID, duman ve toz partiküllerini ayırarak hatalı alarm riskini ortadan kaldırır, bunu UV/IR çift dalga boylu ışın tipi algılama teknolojisi ile gerçekleştirir. Ayrıca binanın hareketlerinden dolayı oluşabilecek ayar bozukluklarının da önüne geçer. OSID’in bu teknolojik faydaları sayesinde yangın alarm sistemin kararlı yapıda çalışması sağlanmıştır. Tesis genelinde 44 adet OSID bulunmaktadır.

16 adet FFE Fireray ışın tipi duman dedektörleri ile de tesisin farklı noktalarında duman algılaması yapılmıştır.

Tesiste duman algılamasının mümkün olmadığı kısımlarında, Protectowire dijital sıcaklık algılama kabloları kullanılmıştır ve yangın algılama sistemine entegrasyonu sağlanmıştır.

SECURITON’un UMS grafik izleme yazılımından, tesisin CAD planları üzerine işlenen tüm yangın alarm sistemi ekipmanları izlenilip takip edilmektedir.

Acil Anons Sistemi çözümünde ise EN54 sertifikalı Bosch ürünleri tercih edilmiştir. Tahliye zonlarına bağlı kalınarak tasarlanan sistemde, yangın senaryosuna göre ilgili zonlara, tahliye mesajları otomatik olarak yapılmaktadır. Sistem merkezinde her zona anons yapılabilen anons üniteleri de bulunmaktadır.

Tesisin ses seviyesinin fazla olduğu kısımlarında, yüksek ses seviyesine sahip (120db@1m) flaşörlü sirenler kullanılmıştır. Ses seviyesinin normal olduğu diğer mahallerinde ise EN54 sertifikalı acil anons hoparlörleri bulunmaktadır. Görsel uyarı için de flaşörler kullanılmıştır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın