Başarı Öyküleri

İSKO Denim İnegöl Fabrikası – Bursa

İSKO Denim İnegöl Fabrikası – Bursa

SANKO Holding'e bağlı olan İSKO; İnegöl OSB içinde toplamda 320.000m² alanda, yıllık 200 milyon metre denim üretim kapasitesi ile alanında dünyanın önde gelen firmalarından biridir. Klasik denim kumaşı yanında teknolojik patentlerin de yer aldığı yenilikçi, değişken, güncel ihtiyaçlara cevap veren inovatif ürünler İSKO'nun asıl lider olduğu alandır.

İSKO üretim anlayışında ekolojik dengeleri korumak, çevre dostu ürün ve prosesler kullanmak esastır. Son dönemlerde organik ürünlerin yanında geri dönüşümlü ürünler de koleksiyona eklenmiştir. OEKO TEX 100 Standart, GOTS, OEP, ISO 9001 ve ISO 9002 belgeleri, bu anlayışın "belgelendirilmiş" halidir.

EEC'nin Rolü

Sanko Holding'e bağlı olan İSKO Doluma İşletmeleri'nde mevcut bulunan yangın algılama sistemi, fabrikanın günümüzdeki şart ve riskleri de düşünülerek EEC tarafından benzersiz bir çözüm ile güncellendi. 2014 yılında gerçekleştirilen yenileme kapsamında Edwards EST3 İnteraktif Yangın Algılama Sistemleri ve Vesda Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri tercih edildi.

EEC, tekstil sektörünün risk faktörlerini ve taleplerini doğru analiz ederek, İSKO Dokuma İşletmelerinin yangın algılama sistemini görülmemiş bir yöntem ile yeniledi.

Teknik Yaklaşım

İSKO Dokuma İşletmeleri’nde önceden kurulu olan Vesda Yangın Algılama Sisteminin gerekli korumayı beklenen en kısa sürede sağlaması, fabrikanın ters hava akımı yüzünden engelleniyordu. Tekstil fabrikalarında etrafta pamuk ve iplik parçacıklarının uçuşup birikmesini önlemek amacıyla kurulan ters hava akımı sistemi, yangın esnasında dumanın dedektöre yükselmesini de engellediği için yangın algılamayı zorlaştırıyordu. Yukarıdan güçlü bir basınçla üflenen hava, 60 metrelik kanallar aracılığıyla oda büyüklüğündeki fanlar tarafından aşağıda doğru hızla emiliyor ve sirkülasyon sağlanıyordu.

Bu noktada, ters hava akımına paralellik yaratılarak Vesda dedektörlerinin, ortamdaki havayı aşağıya doğru emen fanların üzerine entegrasyonuyla yeni bir çözüm üretildi. Yöntem test edildiğinde yangının algılanmasında 12 saniye gibi kısa bir sürede tespit ile başarı sağlandı.

EEC mühendisleri tekstil sektöründeki en büyük tehdit olan yangın riskine karşı benzersiz bir çözüm üreterek yeni bir başarıya imza atmış oldu.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın