Başarı Öyküleri

Allianz Teknik Deprem & Yangın Test ve Eğitim Merkezi

TAU Allianz Teknik, İstanbul

İstanbul Beykoz’da Türk-Alman Üniversitesi kampüsü içinde yer alan ve Türkiye’nin ilk akredite deprem ve yangın merkezi olan Allianz Teknik Deprem & Yangın Test ve Eğitim Merkezi 2019’da açıldı. 30 milyon TL yatırımla hayata geçirilen tesis, 2500 m2’lik arazide 1400 m2 kapalı alana sahiptir.

Deprem ve yangın farkındalığını artırma hedefiyle kurulan Allianz Teknik, akredite deprem laboratuvarı, deprem eğitim salonu, deprem simülasyonunun olduğu konferans salonu, yangın simülasyon odası (EDOK), sprey odaları (yağmurlama sistemi aktivasyon odası), yangın eğitim salonu, yangın pompa odası, duman kaçış simülasyon odası, temiz yangın simülasyonu ve akredite yangına tepki laboratuvarı bölümlerinden oluşmaktadır.

EEC'nin Rolü

Allianz Teknik projesinde, Siemens Cerberus Pro Yangın Algılama ve Alarm Sistemi, Bosch Plena Acil Anons Sistemi, Hanwha IP CCTV Sistemi ve Siemens SiPass Geçiş Kontrol Sistemi çözümleri tercih edilmiştir. Bu projede sistemlerin mühendislik, malzeme temini ve devreye alma çalışmaları 6 ay içerisinde tamamlanmıştır.

Ayrıca yangın simülasyon alanları ve yangın eğitim salonunda adreslenebilir yangın paneli, alev, sıcaklık, duman dedektörleri, ihbar butonları, sesli ışıklı uyarı cihazları, izleme ve kontrol modüllerinin kablo tesisatı ile birlikte yer aldığı demo eğitim materyalinin temini de tedarikçi partnerimiz Siemens Türkiye’nin desteğiyle tarafımızca sağlanmıştır.


Teknik Yaklaşım

Allianz Teknik binasında EN54 standartlarına uygun sistem tasarımı yapılmıştır. Grafik İzleme Bilgisayarı ve Grafik İzleme Yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılım sayesinde yangın algılama sistemi diğer sistemlerle entegre olarak çalışmaktadır. Yangın alarm sisteminde toplam 240 civarında adresli dedektör, buton, modül ve bunları kontrol eden kontrol panelleri yer almaktadır. Ayrıca gaz kaçaklarını algılayan dedektörler ve sesli ışıklı uyarı cihazları da kullanılmıştır.

Tesisin ihtiyacına uygun olarak özel bir mimik pano üretilmiş ve bu pano üzerinden test odasındaki faaliyetlerden tetiklenen senaryoların takip edilmesi sağlanmıştır.

Geçiş Kontrol ve Güvenlik Sistemi yirmi iki adet kart okuyucudan oluşmaktadır. Binada okuyucu üniteleri ile donatılmış birçok kartlı giriş noktası bulunmakta ve bu noktalardaki okuyucu üniteleri sayesinde bölgelere ve odalara yetkisiz girişler önlenmektedir. Ayrıca sistem merkezinde izinsiz girişleri tespit etmek amacıyla konulan manyetik kontaklar da bu sistem üzerinden izlenmektedir.

CCTV sistemine bağlı yirmi altı adet IP kamera bina giriş/çıkışları, koridorları ve çevre güvenliği gibi kritik yerleri izleyerek binanın güvenliğini sağlamaktadır. Sisteme bağlı tüm kameralar kayıt cihazı (NVR) vasıtasıyla kaydedilmektedir. Güvenlik sorumluları sistemi 7 gün 24 saat gözlemlemektedir.

Aynı zamanda Siemens SiPass yazılımı üzerinden Geçiş Kontrol ve CCTV sistemleri birbirleriyle entegre edilmiş ve alarmların tek ekrandan takip edilebilmelerine olanak sağlanmıştır.

Acil Anons ve Seslendirme Sistemi acil durumlarda insanların tahliyesini ve uyarılması sağlamak amacıyla yangın alarm sistemi ile entegre olarak çalışmaktadır. Sistemde 15’in üzerinde hoparlör bulunmaktadır.

 

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın