Başarı Öyküleri

IKEA İzmir

IKEA İzmir

IKEA 60 yıl önce İsveç'ten çıkarak dünyanın 40 ülkesine yayılan, dünyanın önde gelen perakende mağaza zincirlerinden biridir. Dünya çapında 300'den fazla mağazası bulunmaktadır. Yılda 600 milyon kişi IKEA mağazalarını ziyaret etmektedir.

IKEA Türkiye'deki faaliyetlerini 7 mağaza ile yürütmektedir. Bunlardan 3 tanesi İstanbul'da ve birer tanesi İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa'dadır. IKEA mağazalarında öncelikli olarak ev, ofis ve bahçe mobilyası ile evde kullanılan tüm ürünleri bulabileceğiniz geniş bir yelpaze sunulmaktadır.

EEC'nin rolü

IKEA İzmir mağazasında kurduğumuz yangın ihbar sisteminin ardından İstanbul Bayrampaşa ve Bursa mağazalarının da yangın alarm sistemleri tesisini Maya İnşaat ile yaptığımız sözleşme kapsamında üstlendik. Söz konusu projelerde mühendislik, malzeme temini ve uygulamalar tarafımızca yapılmıştır. Sistem tasarımında EN54-14 uygulama standardlarına bağlı kalınmıştır.

Teknik yaklaşım

IKEA İzmir mağazası iki kattan oluşmaktadır. Mağazada, tüm ürünleri UL sertifikalı Edwards markalı yangın ihbar sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sadece bir yangın alarm sistemi değil, aynı zamanda entegre duman tahliye ve kontrol sistemi olarak da görev yapmaktadır.

Binada 1 adet dört looplu ve 1 adet üç looplu olarak tesis edilmiş olan yangın ihbar panelleri peer to peer network prensibi ile çalışmaktadır.

Binadaki uyarılar sesli ve ışıklı olarak yapılmaktadır. Ayrıca acil anons sistemi ile de entegre olunmuş vaziyettedir. Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve uluslararası uygulama kodlarının öngördüğü şekliyle duman kontrol sisteminin acil durumda yönetimi, havalandırma sisteminin parçası olan klima santralleri, yangın damperleri, duman tahliye fanları ve merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü ile gerçekleştirilmekte ve yangın durumu olan mahaldeki dumanın diğer güvenli bölgelere yayılmadan binadan tahliyesi sağlanmaktadır.

Sulu söndürme sistemindeki akış anahtarlarının, hat kesme vanalarının ve pompaların durumları Edwards Signature Serisi tek ve iki kanallı kontak izleme modülleri ile sürekli izlenerek, gerçek bir yangın durumuna gelmeden sistemin sağlıklı ve çalışmaya hazır olup olmadığı denetlenirken diğer yandan acil durumda sulu söndürme sisteminin çalışması izlenmektedir.

Asansörlerin yangın durumunda zemin kata çağırılması, eğer bu esnada zemin katta yangın varsa alternatif olarak seçilmiş bir başka kata yönlendirilmesi ve yürüyen merdiven ve yürüyen bantların durdurulması gibi kontroller de ilgili sistemler ile entegrasyon kapsamında, yine Signature Serisi kontrol modülleri tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

Kartlı Geçiş Kontrol Sisteminde bulunan, kaçış yollarındaki kapıların kilitlerinin açılması yangın senaryosuna bağlı olarak yangın alarm sisteminin üzerinden sağlanmaktadır.

Çeşitli kritik mahallerde tesis edilmiş olan gazlı söndürme sistemlerinin alarm ve arıza durumları yine sürekli olarak yangın alarm sistemi tarafından denetlenmektedir.

Yangın alarm sisteminin izleme ve kontrolü için güvenlik odasında tesis edilmiş bir Grafik İzleme Bilgisayarı ve FireWorks Grafik İzleme Yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılım sayesinde yangın alarm sistemi tarafından izlenip kontrol edilen tüm cihazlar mimari planlar üzerinde grafik olarak görülebilmekte, olası alarm durumlarında ilgili kısımların mimari planlarına hızlı ulaşım ve planlar üzerinde detaylı inceleme yapma imkanı bulunmaktadır.

Detaylı referans kitabımız için lütfen bize ulaşın

Bize Ulaşın